Bačovské dni zaujmú návštevníkov folklórom aj tradíciami

Návštevníci v Malatinej sa môžu tešiť napríklad na výstavu ľudového odevu, súťaže o najchutnejšie výrobky z ovčieho mlieka či o najkrajšie jahňa alebo na tradičný remeselnícky jarmok.

270
270

Malatiná 13. júla (TASR) – Pre milovníkov folklóru a priaznivcov tradičnej slovenskej valaskej kultúry pripravili počas nadchádzajúceho víkendu (15. – 16.7.) v dolnooravskej obci Malatiná 17. ročník Bačovských dní. Návštevníci sa môžu tešiť napríklad na výstavu ľudového odevu, súťaže o najchutnejšie výrobky z ovčieho mlieka či o najkrajšie jahňa alebo na tradičný remeselnícky jarmok.

„Prvý deň festivalu bude patriť vyháňaniu oviec na pajtu a valaskej posiedke. Tu sa predstavia aj trombitáši Štefánikovci z Nimnice, ktorí atmosféru zvýraznia zvukom pastierskych ľudových hudobných nástrojov. Popoludňajší program s množstvom hodnotných výstav sa začne v budove základnej školy v Malatinej,“ povedal pre TASR Miroslav Žabenský z Oravského kultúrneho strediska so sídlom v Dolnom Kubíne.

V scénickom programe sa predstavia detské folklórne súbory, folklórne skupiny dospelých a seniorov ale aj divadelníci z Veľkého Krtíša s veselohrou Juraja Matiáša s názvom Halúzka moja. „V nedeľu začne o 10.00 h tradičný ľudový jarmok, nasledovať budú súťaže. O víťazných syroch i najkrajších jahňatách rozhodne odborná porota aj divácka anketa,“ doplnil Žabenský.

Pastiersku a valaskú tematiku uvidia diváci v hlavnom nedeľnom programe. O 14.30 už začne samotný galaprogram Ozveny spod Choča, ktorý uzavrie 17. ročník Bačovských dní. V ňom hudbou a tancom rozozvučia areál amfiteátra, Malatinú i celú dolinu pod Chočom aj hostia z Poľska a Srbska.

In this article


Join the Conversation