Gorbačov vyzýva Putina a Trumpa, aby rokovali o jadrových zbraniach

Sovietsky exprezident varuje, že ak sa systém znižovania počtu jadrových zbraní rozpadne, bude to mať katastrofálne následky.

54
54

Moskva 12. októbra (TASR) – Bývalý sovietsky prezident Michail Gorbačov vyzýva usporiadať schôdzku prezidentov Ruska a USA, ktorá by bola venovaná najmä problému nešírenia jadrových zbraní a posilneniu strategickej stability. Táto výzva je súčasťou Gorbačovovho článku pre dnešné vydanie denníka Rossijskaja gazeta.

Gorbačov v ňom okrem iného varuje, že ak sa systém znižovania počtu jadrových zbraní rozpadne, bude to mať katastrofálne následky – priame i nepriame. Gorbačov upozornil, že táto situácia môže nastať, ak bude vypovedaná Zmluva o nešírení jadrových zbraní (INF) o likvidácii rakiet malého a stredného doletu podpísaná pred 30 rokmi 8. decembra 1987, ako po tom volajú niektoré kruhy v Rusku i USA.

Snahy odstúpiť od INF Gorbačov vysvetľuje okrem iného tým, že Rusko i USA majú teraz – po rokoch rešpektovania INF – voči sebe výhrady, obviňujú sa z jej porušovania i obchádzania jej kľúčových klauzúl.

Podľa Gorbačova je vzniknutá situácia zložitá a ťažko sa v nej vyznať. Tento problém má nielen technickú, ale aj politickú rovinu. „A práve politika by sa teraz mala dostať k slovu,“ napísal Gorbačov.

Ďalej uviedol, že vzťahy Ruska a USA sú teraz v „akútnej kríze“, z ktorej treba hľadať východisko. „Na to je jedno vyskúšané riešenie – dialóg založený na vzájomnej dôvere,“ napísal Gorbačov, ktorý preto prezidentov Ruska a USA vyzval, aby sa stretli aj napriek nahromadeným problémom, nevraživosti a nedôvere.

Poznamenal, že ani pred 30 rokmi, keď sa rokovalo o INF, „náš dialóg s USA nebol ľahký“, mal „mnoho odporcov i kritikov, ktorí sa mu snažili brániť a zviesť z cesty, na ktorú sme sa vydali“.

Rozhodujúcu rolu v dialógu medzi Ruskom a USA pred 30 rokmi zohrala politická vôľa lídrov oboch štátov. „Práve ona je nutná aj dnes. Toto od prezidentov Ruska a USA očakávajú občania našich krajín i ľudia na celom svete“.

Gorbačov v článku nástojí na tom, aby rusko-americký summit bol na najvyššej úrovni, lebo „vonkoncom nie je normálne, aby sa prezidenti jadrových mocností stretávali len tak kdesi v kuloároch – a aj to len raz!“ Gorbačov vyjadril nádej, že summit prezidentov Ruska a USA je už v štádiu príprav.

Podľa Gorbačova „treba spraviť prvý krok“ a riešiť v prvom rade dve navzájom prepojené úlohy: „nedopustiť kolaps systému jadrových dohôd a zvrátiť degradáciu rusko-amerických vzťahov“.


Join the Conversation