Kurz eura pokračuje v poklese a smeruje k úrovni 1,19 USD/EU

V utorok výrazne posilnil japonský jen.

155
155

Frankfurt nad Mohanom 9. januára (TASR) – Kurz spoločnej európskej meny pokračuje v poklese zo začiatku týždňa a smeruje k úrovni 1,19 USD/EUR.

Euro sa v utorok neskoro popoludní predávalo po 1,1916 USD, pričom ešte v pondelok sa jeho kurz krátkodobo nachádzal výrazne nad hranicou 1,20 USD/EUR. Európska centrálna banka (ECB) stanovila v utorok napoludnie referenčný kurz na 1,1932 (v pondelok: 1,1973) USD/EUR. To znamená, že dolár stál 0,8381 (0,8352) eura.

Dôvodom je podľa expertov všeobecné posilňovanie dolára, ktoré spôsobilo, že euro sa naopak dostalo pod tlak. Podľa devízového experta BayernLB Manuela Anderscha je tiež ešte cítiť dozvuky piatkovej (5.1.) správy Eurostatu o decembrovom vývoji spotrebiteľských cien v eurozóne. Medziročná inflácia sa mierne spomalila na 1,4 % z 1,5 % v novembri zostáva pod 2-% cieľom ECB. Nízke tempo rastu cien utlmilo špekulácie, že ECB by mohla zvyšovať úrokové sadzby rýchlejšie, než sa doteraz predpokladalo.

Prekvapivo pozitívne makroekonomické údaje z Nemecka nedokázali v priebehu utorka podporiť spoločnú menu. V novembri nemecká priemyselná produkcia po dvoch slabších mesiacoch výrazne vzrástla a export takisto prudko stúpol.

V utorok výrazne posilnil japonský jen. Dôvodom bolo oznámenie japonskej centrálnej banky (BoJ), že v budúcnosti bude nakupovať menej štátnych dlhopisov z dlhou splatnosťou.


Join the Conversation