Na podanie kandidačných listín pre voľby do VÚC zostáva mesiac

Informácie o voľbách do VÚC sú na webe ministerstva vnútra aj v jazykoch národnostných menšín.

213
213

Bratislava 6. augusta (TASR) – Kandidáti na predsedov krajov či krajských poslancov, politické strany a hnutia alebo ich koalície majú už len mesiac na podanie kandidačných listín pre novembrové voľby do vyšších územných celkov (VÚC). Termín podľa webstránky ministerstva vnútra uplynie 5. septembra. Kandidátky skontrolujú volebné komisie a rozhodnú o ich zaregistrovaní. K tomu by malo dôjsť do konca septembra.

Príslušníci národnostných menšín na Slovensku si môžu prečítať informácie o novembrových voľbách do vyšších územných celkov (VÚC) vo svojom materinskom jazyku. Ministerstvo vnútra totiž na svojom webe zverejnilo informácie pre voličov nielen v štátnom, slovenskom jazyku, ale aj v jazyku menšín. O podmienkach práva voliť a byť volený, o spôsobe hlasovania, ako aj o termíne volieb sa píše na webstránke v maďarskom, ukrajinskom, rusínskom, rómskom a nemeckom jazyku.

Krajské voľby budú v sobotu 4. novembra a majú stáť vyše 10 miliónov eur. Predsedov a poslancov ôsmich samosprávnych krajov si budeme na Slovensku voliť piatykrát. Doteraz sme volili v rokoch 2001, 2005, 2009 a 2013. Prvýkrát bude voľba predsedov krajov jednokolová, doteraz sa volili v dvoch kolách. Za predsedu bude zvolený ten kandidát, ktorý získal najviac platných hlasov. Tentoraz nebudú krajskí predsedovia a poslanci zvolení na štyri roky ako doteraz, ale na päť. Ide o jednorazové opatrenie, vďaka ktorému sa následne v roku 2022 budú voľby do VÚC konať v rovnakom čase ako samosprávne.

Predsedom kraja sa môže stať obyvateľ samosprávneho kraja, ktorý najneskôr v deň konania volieb dovŕši vek 25 rokov. Za krajského poslanca môže byť zvolený obyvateľ samosprávneho kraja, ktorý má trvalý pobyt v obci alebo vo vojenskom obvode, ktoré patria do územia volebného obvodu, v ktorom kandiduje. V deň volieb musí mať aspoň 18 rokov. Právo voliť majú občania SR aj cudzinci, ktorí sú obyvateľmi daného kraja a najneskôr v deň konania volieb dovŕšia vek 18 rokov.

In this article


Join the Conversation