Odkaz Číny pre KĽDR: Prestaňte provokovať medzinárodné spoločenstvo

Čínsky minister zároveň vyzval USA a Južnú Kóreu, aby prestali stupňovať napätie a dodal, že situácia na Kórejskom polostrove si vyžaduje, aby sa všetky strany vrátili k rokovaciemu...

172
172

Manila 6. augusta (TASR) – Čínsky minister zahraničných vecí Wang I podľa agentúry AP uviedol, že vyzval svojho severokórejského náprotivka I Jong-hoa, aby Pchjongjang dodržiaval rezolúcie OSN a prestal raketovými a jadrovými skúškami provokovať „dobrú vôľu medzinárodného spoločenstva“.

Čínsky minister zahraničných vecí sa s I Jong-hoom stretol vo filipínskej metropole Manila, kde sa koná zasadnutie ministrov zahraničných vecí Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN).

„Neporušujte rozhodnutie OSN a neprovokujte dobrú vôľu medzinárodného spoločenstva odpaľovaním rakiet a jadrovými skúškami,“ povedal počas dvojstranného stretnutia so šéfom severokórejskej diplomacie Wang I.

Čínsky minister zahraničných vecí zároveň vyzval Spojené štáty a Južnú Kóreu, aby „prestali stupňovať napätie“ a dodal, že situácia na Kórejskom polostrove si vyžaduje, aby sa všetky zainteresované strany vrátili k rokovaciemu stolu.

Odporúčame aj:

Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) uvalila v noci nadnes na Severnú Kóreu nové sankcie, ktoré by mohli drasticky znížiť príjmy Pchjongjangu z vývozu tovarov.

Rezolúcia zakazuje KĽDR vývoz uhlia, železa, železnej rudy, olova, olovenej rudy a plodov mora. Príjmy z exportu týchto tovarov dosiaľ krajine ročne vynášali zhruba jednu miliardu dolárov a tvorili tak asi tretinu z jej celkových príjmov z vývozu.

Nové sankcie OSN taktiež zakazujú iným krajinám zvyšovať súčasný počet pracovníkov pôvodom z KĽDR, zakladať nové spoločné podniky s KĽDR či realizovať nové investície v existujúcich spoločných podnikoch.

Rezolúcia bezprostredne reaguje na skúšky severokórejskych medzikontinentálnych balistických rakiet z 3. a 27. júla, po ktorých Pchjongjang vyhlásil, že celé pevninské USA sú na dostrel.

In this article


Join the Conversation