Výstava v Rimavskej Sobote prezentuje policajné symboly zo 127 krajín

Vystavené predmety pochádzajú zo zbierky Lászla Szilasa z Ostrihomu, ktorý sa ich zbieraniu venuje viac ako 25 rokov.

141
141

Rimavská Sobota 10. augusta (TASR) – Policajné uniformy, dôstojnícke čiapky, nášivky na rukávy, odznaky či vyznamenania zo 127 krajín uvidia návštevníci výstavy Policajné symboly zo sveta, ktorú dnes sprístupnili v priestoroch Gemersko-malohontského múzea (GMM) v Rimavskej Sobote. Vystavené predmety pochádzajú zo zbierky Lászla Szilasa z Ostrihomu, ktorý sa ich zbieraniu venuje viac ako 25 rokov.

„Jeho zbierku tvorí 1350 nášiviek na rukávy, 92 dôstojníckych čiapok, 48 rovnošiat, 265 odznakov a mnoho ďalších predmetov. Zbierka sa viaže k štátnej polícii, colnej správe, pohraničnej i obecnej polícii,“ priblížila historička GMM Anita Tóthová. V rozsiahlej zbierke sú zastúpené predmety nielen z Európy, ale aj z Ázie, Afriky a Ameriky. „Napríklad z takých exotických krajín, ako sú Thajsko, Nepál, Mexiko, Peru, Alžírsko, Omán a ostrov Tuvalu v Tichom oceáne,“ dodala.

Zámerom L. Szilasa je podľa jej slov založenie súkromného policajného múzea v Ostrihome. „Na to, aby svoj sen mohol splniť, založil aj nadáciu, cieľom ktorej je vytvorenie a prevádzkovanie múzea, popularizácia poriadkových orgánov a napomáhanie bezpečnosti. Jeho zbierka je v súčasnosti pre verejnosť dostupná formou tejto putovnej výstavy,“ vysvetlila historička.

In this article


Join the Conversation