Andrej Danko: Bez Djukanoviča by Čierna Hora nebola tam, kde je

Dvojica sa podľa Danka na stretnutí dotkla témy budúcnosti Čiernej Hory v rámci integrácie do EÚ, pričom predseda NR SR vyjadril čiernohorským predstaviteľom v integračnom procese plnú podporu.

855
855

Sveti Stefan 2. októbra (TASR) – Predseda Národnej rady SR Andrej Danko sa dnes v rámci dvojdňovej pracovnej návštevy Čiernej Hory stretol s tamojšími politickými lídrami. Po rokovaní s predsedom čiernohorského parlamentu Ivanom Brajovičom sa zišiel tiež s predsedom vládnucej Demokratickej strany socialistov Čiernej Hory (DPS) a bývalým premiérom Milom Djukanovičom.

Djukanovičovi, ktorý stál na čele tejto balkánskej krajiny do vlaňajška s krátkymi prestávkami dovedna 25 rokov, a to buď ako predseda vlády či prezident, vyjadril dnes predseda slovenského parlamentu podľa vlastných slov hlbokú podporu a úctu. Dodal, že stretnutia, aké zažil dnes s Djukanovičom či v minulosti s predsedom poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť Jaroslawom Kaczyňským, pre neho znamenajú veľa a môže vďaka nim pochopiť, že v politike treba niekedy “určovať vízie a budúcnosť”.

“Bez takej osobnosti, ako je on, by Čierna Hora nebola tam, kde je,” povedal Danko o Djukanovičovi, ktorý v roku 2006 doviedol svoju krajinu k nezávislosti a loboval aj za vstup do NATO a EÚ. Označil ho za človeka, ktorý “dal celý svoj život politike”.

Dvojica sa podľa Danka na stretnutí dotkla témy budúcnosti Čiernej Hory v rámci integrácie do EÚ, pričom predseda NR SR vyjadril čiernohorským predstaviteľom v integračnom procese plnú podporu. Témou spoločného rozhovoru bolo tiež posilnenie vzájomnej ekonomickej spolupráce.

“Ak zvíťazí depresia, snaha o negovanie toho, čo dokázali, tak to bude pre Čiernu Horu katastrofa. Oni nesmú stratiť svoju štátnosť, oni nesmú stratiť to, o čo bojovali – o svoj parlament, o svoju vládu, o svojho prezidenta,” povedal Danko na margo zástancov protiintegračných snáh, ktorých myšlienky v čiernohorskej spoločnosti taktiež zaznievajú. “Ale ak zvíťazia sily, ktoré dnes negujú tých, ktorí Čiernu Horu vytvorili, dostali do NATO, dostanú do Európskej únie, tak to nebude pre toto obyvateľstvo úspech,” dodal v tejto súvislosti.

Parlamentnú delegáciu na čele s Andrejom Dankom prijal dnes okrem Djukanoviča aj prezident Čiernej Hory Filip Vujanovič. “Máme takmer identickú históriu, sme malé štáty, ktoré museli bojovať za svoju identitu, a je naozaj dôležité, že sme si ju aj vedeli zachovať,” povedal na rokovaní predseda NR SR. Zároveň zdôraznil, že bude rád, ak naše krajiny zintenzívnia spoluprácu v oblasti cestovného ruchu, ekonomiky ako aj otvorenia trhu práce.

Po rokovaniach predsedu NR SR spoločne s parlamentnou delegáciou, v ktorej sú aj podpredsedovia NR SR Béla Bugár a Andrej Hrnčiar, čakal najmä kultúrno-spoločenský program. Delegácia absolvovala prehliadku ostrova Sveti Stefan a historickej časti mesta Budva.

V podobných aktivitách bude delegácia pokračovať aj v utorok, keď navštívi prístavy Tivat a Kotor či niekdajšie čiernohorské hlavného mesto i kráľovské sídlo Cetinje. Danko by sa mal opätovne stretnúť s predsedom čiernohorského parlamentu Ivanom Brajovičom, s ktorým ho zrejme čaká spoločný obed. Návštevu Čiernej Hory zavŕši delegácia v utorok podvečer.

In this article


Join the Conversation