Armáda Číny zverejnila propagandistické video zložiek v Hongkongu

Niektorí z civilistov vo videu mali na sebe helmy a masky veľmi podobné tým, ktoré mali aj demonštranti, ktorí už dva mesiace v Hongkongu protestujú proti spornému návrhu...

3208
3208

Hongkong 1. augusta (TASR) – Čínska armáda zverejnila v stredu večer propagandistické video svojich zložiek, ktoré ukazuje vojakov pri výcviku na rozohnanie protivládnych protestov v Hongkongu. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

Trojminútové video bolo zverejnené v predvečer štvrtkového výročia založenia Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády na oficiálnom účte jej hongkonskej zložky na sociálnej sieti. Vo videu sú zachytené tanky, helikoptéry či vojaci, ako mieria ostreľovacími puškami.

Jedna časť videa označená ako “nácvik boja proti nepokojom” zobrazuje ozbrojených vojakov, ako proti davu protestujúcich nasadzujú slzotvorný plyn a vodné delá. Ako poznamenala AP, ide o scénu, ktorá nápadne pripomína zákrok polície, ktorej jednotky proti prodemokratickým protestujúcim použili gumové projektily a štipľavý sprej.

Niektorí z civilistov vo videu mali na sebe helmy a masky veľmi podobné tým, ktoré mali aj demonštranti, ktorí už dva mesiace v Hongkongu protestujú proti spornému návrhu zákona o extradícii. Ten by umožnil osoby podozrivé zo spáchania trestného činu vydávať do pevninskej Číny.

Počas tohto týždňa hongkonská polícia zadržala za výtržnosti 44 ľudí, ktorým hrozí maximálne desať rokov väzenia.


Join the Conversation