Balet Romeo a Júlia od Sergeja Prokofieva v sprievode ČNSO

18. 12. v Incheba Expo Bratislava zatancuje svetoznámy tanečný súbor Royal Russian Ballet v sprievode Českého národného symfonického orchestra romantický príbeh o zakázanej láske od Prokofieva.

865
865

Bratislava 10. augusta (OTS) – Balet Romeo a Júlia zložený na motívy slávnej divadelnej hry Williama Shakespeara, je pravdepodobne najznámejším baletom jedého z najväčších ruských skladateľov začiatku 20. storočia Sergeja Prokofieva. Vo svojej dobe bola Prokofievova hudba a jeho poňatie baletu naozajstnou revolúciou a veľké ruské divadlá veľmi váhali s uvedením baletu Romeo a Júlia na scénu. Nakoniec donútili Prokofieva k dopísaniu šťastného konca baletu, ale ani to nestačilo a divadlá od jeho uvedenia ustúpili. Vďaka nesmiernej odvahe a predovšetkým vďaka talentu českého choreografa Iva Váňu Psotu, sa svetová premiéra Prokofievovho baletu Romeo a Júlia uskutočnila 30. decembra 1938 v Brne.
William Shakespeare napísal milostnú tragédiu Romeo a Júlia už v roku 1595. Od tohoto obdobia bola téma zakázanej lásky krásneho Romea a mladej Júlie niekoľkokrát spracovaná tak ako činohrou, tak baletom. Prokofievovo hudobné poňatie však patrí k vrcholom baletnej tvorby. Balet o nezmieriteľnom boji dvoch rodov, ktoré stoja v ceste k čistej láske a vrcholí smrťou oboch zaľúbencov, je výzvou pre každého choreografa a jeho súbor.

Úspešný baletný súbor Royal Russian Ballet založil v roku 2008 veľmi úspešný tanečník a choreograf, víťaz mnohých tanečných súťaží a zaslúžilý umelec Anatolij Kazatskij.
Vďaka jeho mnohým zahraničným skúsenostiam sa Royal Russian Ballet veľmi skoro zaradil medzi úspešné súbory na celom svete. Tento súbor zožal nadšený aplauz nielen v Európe, ale predovšetkým v Latinskej Amerike. Tlieskali mu však obdivovatelia v Rusku a na Ukrajine, kde je veľmi náročné a skúsené publikum.

Royal Russian Ballet tancuje jeden z najkrajších baletov Romeo a Júlia s nesmierným precítením všetkých baletných scén a zároveň s nehou zaľúbencov, ktorým zostáva tak málo času na ich lásku. Skvelé baletné výkony podporí živá hudba Českého národného symfonického orchestra, ktorý zavíta aj do Bratislavy.
Vytvorí tak ilúziu sveta plného citov, hrdinských činov, zrady a pomsty, ale predovšetkým nesmiernej lásky, ktorá otvára srdcia divákov.

Nádherné baletné predstavenie obohatí adventné obdobie 18. decembra v Incheba Expo Bratislava.

Vstupenky v sieti Ticketportal alebo na www.ticketportal.sk


Join the Conversation