Banské múzeum v Handlovej má novú exteriérovú expozíciu

Novú expozíciu múzea slávnostne otvorili počas Regionálnych osláv dňa baníkov začiatkom tohto mesiaca.

379
379

Handlová 12. septembra (TASR) – Banské múzeum v Handlovej sa rozšírilo o novú expozíciu. Banské stroje, ktoré ju tvoria, umiestnili vo vonkajšom areáli múzea.

“Po inštalovaní strojných zariadení, ktoré súviseli s ťažbou v uhlia v podzemí nielen na hornej Nitre, sa múzeum stáva ozajstným. Už bude navodzovať atmosféru a symbolicky pozývať návštevníkov do interiéru na prehliadku expozície, ktorú máme otvorenú už dva roky,” skonštatoval riaditeľ Slovenského banského múzea Jozef Labuda, pod ktoré múzeum v Handlovej patrí.

Banské stroje podľa neho pochádzajú zo zbierky Slovenského banského múzea. “Ide väčšinou o raziace kombajny, ktoré sa používali najmä v druhej polovici 20. storočia. Súviseli priamo s dobývaním uhlia a používali sa v podzemí,” konkretizoval.

Strojné zariadenia v exteriéri “stráži” socha svätej Barbory, jej autorom je akademický maliar a sochár Rudolf Cigánik z Handlovej. “Keďže som nechcel kopírovať sochárske diela, tak som si nafotil vlastnú dcéru s pseudoatribútmi, a tým som vychádzal zo živého modelu. I keď dcérinu podobu som vlastne nedával,” priblížil autor, ktorý sochu zo šaštínskeho piesku a cementu podľa svojich slov tvoril od mája tohto roka.

Novú expozíciu múzea slávnostne otvorili počas Regionálnych osláv dňa baníkov začiatkom tohto mesiaca.

In this article


Join the Conversation