Čína vyslovila znepokojenie nad zatknutím svojho občana v Poľsku

O zadržaní čínskeho občana, ktorého identifikovali ako riaditeľa poľskej pobočky čínskeho telekomunikačného koncernu Huawei, informovali poľské médiá v piatok.

81
81

Peking 11. januára (TASR) – Čína vyjadrila v piatok vážne znepokojenie nad zadržaním svojho občana, ktorý je v Poľsku podozrivý zo špionáže. Informovala o tom agentúra AFP.

O zadržaní čínskeho občana, ktorého identifikovali ako riaditeľa poľskej pobočky čínskeho telekomunikačného koncernu Huawei, informovali poľské médiá v piatok. Okrem neho zatkla poľská civilná kontrarozviedka (ABW) aj jedného zo svojich bývalých príslušníkov, ktorý v súčasnosti pracoval pre telekomunikačnú spoločnosť Orange.

“Čína je tým veľmi znepokojená. Požadujeme, aby príslušné krajiny riešili príslušné prípady v súlade so zákonom a s plnou vážnosťou bránili zákonné práva a záujmy dotknutej osoby,” uvádza sa vo vyhlásení čínskeho ministerstva zahraničných vecí zaslanom faxom agentúre AFP.

Ku kauze zadržania čínskeho občana zadržaného v Poľsku vydala vyhlásenie aj spoločnosť Huawei.

“Huawei dodržiava všetky zákony a nariadenia platné v krajine, v ktorej spoločnosť pôsobí. Od svojich zamestnancov vyžaduje, aby tiež dodržiavali zákony a nariadenia tej krajiny, v ktorej sa nachádzajú,” uvádza sa vo vyhlásení spoločnosti.

Podľa poľskej kontrarozviedky sú Číňan a Poliak podozriví “z práce v prospech čínskych tajných služieb na úkor Poľska.


Join the Conversation