Dánsko sa v parlamentných voľbách otáča doľava, hlavnou témou je klíma

Pred mestskou radnicou v dánskej metropole Kodaň stál rad približne 50 ľudí, už keď sa ráno o 08.00 h SELČ otvorili volebné miestnosti.

73
73

Kodaň 5. júna (TASR) – Volebné miestnosti sa otvorili v stredu v Dánsku, kde si občania vyberajú členov parlamentu. Medzi témami kampaní dominovali obavy z klimatickej zmeny. Podľa predpokladov sa k moci vrátia opoziční sociálni demokrati, keďže od krajných pravičiarov prevzali ich dlhodobý prísny postoj k migrantom, resp. obmedzovaniu ich počtu, napísala tlačová agentúra AFP.

Podľa prieskumov verejnej mienky opoziční stredoľavicoví sociálni demokrati, vedení Mette Frederiksenovou, majú s podporou 27,2 percent pohodlný náskok takmer desiatich percentuálnych bodov pred vládnucou stredopravicovou Liberálnou stranou premiéra Larsa Lökkeho Rasmussena, ktorá bola pri moci 14 z posledných 18 rokov.

“Mnohí voliči chcú zmenu. Predovšetkým ‘mileniáli’ (Deti milénia), ktorí môžu voliť prvýkrát,” vysvetlil pre agentúru AFP politológ Flemming Juul Christiansen z Univerzity v Roskilde.

Pred mestskou radnicou v dánskej metropole Kodaň stál rad približne 50 ľudí, už keď sa ráno o 08.00 h SELČ otvorili volebné miestnosti.

Amalie Falcková-Schmidtová (29) vysvetlila, že chcela hlasovať skoro, lebo je dôležité “podporiť demokraciu” a znepokojuje ju stav životného prostredia. “Myslím si, že najdôležitejšia je klíma, preto som hlasovala za jej ochranu,” uviedla.

Falcková-Schmidtová nie je sama. Okolo 57 percent Dánov si myslí, že budúca vláda by si mala stanoviť za najvyššiu prioritu klimatickú zmenu, ako ukázal prieskum Gallupovho inštitútu zverejnený ešte vo februári. Pre voličov vo vekovej kategórii 18 až 35 rokov bol tento údaj až 69 percent.

Účasť na voľbách býva v Dánsku tradične vysoká. V roku 2015 odovzdalo svoj hlas 85,9 percenta voličov.

Hlasovacie miestnosti sú otvorené do 20.00 h SELČ, oprávnených voličov je v krajine približne 4,2 milióna.


Join the Conversation