Deň Martina Rázusa v Bratislave

Združenia Ars ante portas a Spolok Martina Rázusa pripravili celodenné podujatia Deň Martina Rázusa v Bratislave.

97
97

Bratislava 16. októbra (OTS) – Vo štvrtok 18. októbra 2018, v deň 130. výročia narodenia významného slovenského básnika, spisovateľa, evanjelického kňaza, politika Martina Rázusa pripravili združenia Ars ante portas a Spolok Martina Rázusa celodenné podujatia Deň Martina Rázusa v Bratislave s mottom z básne Bratislave (18. januára 1919 vyhlásili Bratislavu za hlavné mesto Slovenska):

… Komíny dielní, od nich krovy čadnú,
fárb pestrá zmes a hrany, kruhy, čiary,
v nich pnie sa Dóm, čo zlatom v slnku žiari,
a nad tým bašty – zrieť ich zďaleka
pod oblohou, čo dnes tak jasná – smavá…

Buď pozdravená, krásna Bratislava!!!
(Martin Rázus 16. január 1919)

Spoluorganizátormi podujatia sú mestská časť Bratislava-Staré Mesto, Mestská knižnica, Mesto Liptovský Mikuláš, Múzeum Janka Kráľa, združenie Tatrín. Partneri: grantový program Art Bratislavensis, Bratislavský samosprávny kraj, Agria Liptovský Ondrej, teraz.sk, in.ba, Bratislavský kuriér, Evanjelický východ.

Zichyho palác, Ventúrska 9
Od 9. do 13. hodiny bude v predsieni Hudobnej sály na 2. poschodí nainštalovaná výstava Z tichých i búrnych chvíľ (prierez Rázusovým životom a tvorbou).
Na chodbách 1. poschodia budú nainštalované ukážky projektu Ornamentálna mapa Slovenska, do ktorého sú už zapojené tisícky žiakov z celého Slovenska.
O 9.45 bude vernisáž výstavy Ornamentálna mapa Slovenska.
O 9.00 hod. a 10.00 hod. v Hudobne sále je pre žiakov základných škôl pripravený program Stretnutie s Maroškom (dramatizované ukážky z diela) v podaní Juraja Sarvaša, jeho študentov (Júlia Kmeťová, Roman Hargaš, Marian Brxa) a členov DFS Pramienok z Liptovského Mikuláša.
O 11.00 hod. budú mať Stretnutie s Maroškom seniori.
A bude možnosť aj ochutnať kúsok Liptova vďaka spoločnosti Agria Liptovský Ondrej.

Mestská knižnica, Kapucínska 1
10.00 Stretnutie s Maroškom – úryvky z románu uvedú Ľudmila a Alfréd Swanovci, zatancujú starší členovia DFS Pramienok. Program je určený pre žiakov základných škôl.
17.00 Hoj, zem drahá – Ľudmila a Alfréd Swanovci zarecitujú výber básní z novovydanej zbierky Martina Rázusa, sprievodné slovo bude z Doslovu ku zbierke od Miloša Kovačku. Hudobné vstupy bude mať mladý klavirista Michal Bázlik.

Rázusovo nábrežie, pomník Martina Rázusa
16.00 Spomienkové stretnutie s príhovormi, recitáciou a zborovým spevom (Ján Blcháč, primátor Liptovského Mikuláša a člen predstavenstva Spolku Martina Rázusa, Radoslav Števčík, starosta m. č. Bratislava-Staré Mesto, Ján Hroboň, biskup ZD ECAV, Juraj Sarvaš, Komorný spevokol Svornosť Brezno, dirigent Ján Zachar)

Pálffyho palác, Zámocká ulica
17.00 V rámci Liptovskej kaviarne predstavíme verejnosti tri knihy, ktoré v týchto dňoch vydáva Spolok Martina Rázusa k 100. výročiu ukončenia Veľkej vojny a vzniku ČSR:
Martin Rázus Hoj, zem drahá (zbierka básní s ilustráciami Michala Hudáka)
Evanjeliá v preklade z gréčtiny do slovenčiny Jána Lajčiaka (100. výročie smrti 28. októbra 2018)
Sláva šľachetným V – Muži diplomacie. Slováci na významných postoch československej zahraničnej služby
Knihy predstavia Miloš Kovačka, Stanislav Vallo, Matej Hanula, Ján Juráš.
Účinkujú Božidara Turzonovová, Dušan Jamrich, Komorný spevokol Svornosť Brezno, dirigent Ján Zachar

Vstup na všetky programy je voľný.


Join the Conversation