Do kín vstupuje horor Slnovrat, temnotu ukazuje za bieleho dňa

Dani a Christian (Florence Pughová a Jack Reynor) sú mladý americký pár, v ktorom to začína škrípať. Po tragickej udalosti v Daniinej rodine ich dočasne zblíži smútok.

2800
2800

Bratislava 1. augusta (TASR) – Zašitá švédska dedinka, starodávne rituály a skupinka amerických študentov, ktorá netuší, aký koniec ich výprava môže mať. Vo štvrtok vstupuje do slovenskej kinodistribúcie hororový film Slnovrat, ktorý dokazuje, že to najtemnejšie z nás sa môže ukázať aj počas krásnych slnečných dní.

Dani a Christian (Florence Pughová a Jack Reynor) sú mladý americký pár, v ktorom to začína škrípať. Po tragickej udalosti v Daniinej rodine ich dočasne zblíži smútok. Dievča sa pridá k svojmu priateľovi a jeho kamarátom, mieriacim na výlet, aký sa odohrá len raz za život. V odľahlej švédskej dedine sa chcú zúčastniť na oslave letného slnovratu. Ocitnú sa tak vo svete plnom záhadných a nebezpečných starodávnych obradov. To, čo sa začne letnou pohodou v krajine zaliatej slnkom, naberie nečakaný spád. Raj na zemi sa postupne mení na čoraz hrozivejšie peklo.

S ďalším hrôzou nasiaknutým príbehom prichádza vizionársky režisér a scenárista Ari Aster (Prekliate dedičstvo). Snímku inšpirovali tvorcove vlastné skúsenosti s rozchodom, no predchádzali jej aj roky skúmania dávnych škandinávskych zvykov a obradov. “Spočiatku išlo o štúdium toho, ako sa ľudia starali o prírodu, alebo akú úlohu v ich životoch zohrávala kultúra a umenie. Postupne sa však dostal k omnoho temnejším oblastiam, k ohavným zvykom, vrátane mučiacich metód,” dodáva Peter Gašparík z distribučnej spoločnosti Continental film.

Tak vznikol film o skupine Američanov, ktorí sa dostanú do neznámeho prostredia hrozivého kultu a jeho tisícročných rituálov. “Nadchla ma predstava zasadiť film o rozchode do nového prostredia, pridať zvrat do bezmyšlienkovitého katarzného záveru, ktorý vidíme v iných filmoch – kde hlavná hrdinka, ktorá dostala kopačky, spáli škatuľku so všetkými vecami, ktoré dostala počas vzťahu, a konečne sa od neho oslobodí,” vysvetľuje režisér a dodáva, že Slnovrat je okrem iného aj hororom o “spoluzávislosti”. Najbližšou osobou hlavnej hrdinky je v ťažkých chvíľach muž, ktorý sa ju chystá opustiť, a ona vie, že sama to nezvládne. Bizarné veci, ktoré sa okolo skupinky začnú diať, jej stavu nijako nepomáhajú a situácia dostáva nečakaný spád.

“Slnovrat od svojej premiéry zbiera nadšené ohlasy hororových fanúšikov, a zároveň zdesenie tých, ktorí po ukážkach plných žiarivého letného slnka nečakali taký výrazný ponor do temnôt,” dodal Gašparík k snímke, ktorá je označovaná aj za najlepší horor roka.


Join the Conversation