Dotyk prírody je v interiéri čoraz vyhľadávanejší

851
851

Spojenie dizajnového spracovania s prírodnými zdrojmi je pri zariaďovaní našich domácností čoraz viac populárnejšie. Šetrné k životnému prostrediu, nadčasové a trendové. Aj také môže byť súčasné bývanie. Viete ale, ktoré materiály vám hravo umožnia tento bezprostredný dotyk s prírodou?

Návrat k prírodným zdrojom sa dotkol výrazne aj zariaďovania interiéru. Pokiaľ teda máte možnosť realizovať sa pri výbere zariadenia, s takmer určitou istotou sa obrátite aj na organické zdroje a väčšina nábytku a dekorácií bude spracovaná z nich. Tieto spojenia s prírodou sú totiž natoľko trendy, že sa v našich domácnostiach využívajú už odnepamäti a čoraz viac sa k nim vraciame a volíme ich do vlastného interiéru v omnoho väčšej miere. Teraz sa už však vyznačujú nadčasovým a moderným spojením prírody so súčasnou architektúrou a dizajnom, no v niektorých preferovaných štýloch nájdu uplatnenie aj tie starodávnejšie verzie.

Ikonická klasika

Nechýba v žiadnej domácnosti a už dlhodobo tvorí súčasť našich domovov. Prírodný materiál vyznačujúci sa farebnosťou, unikátnymi vzormi a variáciami medzi spracovaniami. Reč je o dreve, ktoré sa stáva osvedčenou klasikou našich priestorov. Čoraz viac si ale získava prednosť originálne spracovanie nábytku z masívu. Práve to sa stáva dominantou interiéru a poukazuje na krásu dreva. Vyhľadávaným je však aj typ nábytku s neopracovaným drevom, či dotváranie interiéru čisto v kombináciách rôzneho dreva.

Rôzne sfarbenia dreva bude v interiéri príjemnou zmenou.
Rôzne sfarbenia dreva bude v interiéri príjemnou zmenou. (StockCo / Shutterstock.com)

Drevené podlahy, obklady stien po celom obvode miestnosti či štýlové trámy. Takýto dizajn interiéru už dávno nie je výlučne len v horských chatách a čoraz viac sa dostáva aj do našich domovov. Mohutné knižnice, konferenčné stolíky či skrine, to všetko sa bez dreva málokedy zaobíde. Drevo v interiéri sa nám totiž nikdy nezunuje, je naň spoľahnutie a množstvo inovatívnych prvkov ho modernizuje súčasným požiadavkám.

Nevídaná elegancia

Prírodný kameň už dávno nie je typický len v kuchyni či v kúpeľni, skutočne dizajnový bude aj v obývacej izbe. Takéto originálne spracovania sú natoľko unikátne, že váš interiér bude nielen nadčasový, ale aj neskutočne elegantný. Už dávno sa kamene nepoužívajú len ako dekorácia, ale pokojne môže ísť o vkusné spracovanie podlahy či celej zásteny. Mramor je absolútnym vyjadrením luxusu, no svojou štruktúrou sú čoraz viac obľúbené aj spracovania žuly, travertínu alebo achátu.

S mramorovým spracovaním získate v interiéri nádych luxusu a elegancie.
S mramorovým spracovaním získate v interiéri nádych luxusu a elegancie.
(fotiyka / Shutterstock.com)

Kvalita rastlinného pôvodu

Čoraz trendovejšími sú už dlhodobo textílie a neexistuje domácnosť, ktorá by niečo z prírodných vlákien nevlastnila. Či už to bude osvedčená klasika v podobe bavlny alebo dáte prednosť menej tradičným spracovaniam z ľanu, vlny alebo hodvábu, pocit pohodlia máte garantovaný. Navyše sú perfektnými dizajnovými dekoráciami a taká deka z merino vlny je v súčasnosti nesmierne trendovou záležitosťou, ktorá nielen perfektne vyzerá, ale je aj pohodlná, hebká na dotyk a príjemne zohrieva. Zabudnite na umelé vlákniny a dajte prednosť tým prírodného pôvodu a uvidíte, že váš interiér tým len získa.

Merino vlna vám zaručí maximálne pohodlie a pocit tepla.
Merino vlna vám zaručí maximálne pohodlie a pocit tepla.
(S_Zozulya / Shutterstock.com)

Okrem spomínaných prírodných materiálov si čoraz väčšie uplatnenie v našich domácnostiach získava aj hlina, korok, terakota, no neodmysliteľnou súčasťou je aj sklo. Práve sklo má totiž taktiež veľké zastúpenie a či už ide o poháre, vázy či iné prevedenia, chýbať by rozhodne nemali.

Ekologicky šetrnejšie spracovania umožňujú dotvoriť naše obývané priestory a získať tak pocit tepla, pohodlia a útulnosti. Začať by ste s týmito zdrojmi tak mali už od základov a pokračovať aj pri zariaďovaní a dekorovaní. Vsadiť na prírodné materiály sa jednoducho vypláca.

In this article


Join the Conversation