E. Tóth:Von der Leyenovej chystané návštevy sú z hľadiska V4 pozitívne

Fungovanie Európskej komisie si nová predsedníčka predstavuje ako stráženie dohôd - a tomu bude zrejme podriaďovať aj túto svoju nie politicky orientovanú prácu, uviedol analytik inštitútu Nézőpont.

297
297

Budapešť 1. augusta (TASR) – Pripravované návštevy dezignovanej predsedníčky Európskej komisie (EK) Ursuly von der Leyenovej sú z hľadiska krajín Vyšehradskej štvorky (V4) pozitívne. Konštatoval to vo štvrtok analytik maďarského inštitútu Nézőpont Erik Tóth.

Vo vysielaní verejnoprávnej televíznej stanice M1 povedal, že budúca predsedníčka EK sa má stretnúť s vysokými predstaviteľmi krajín V4, ktorí majú určujúci vplyv na toto zoskupenie. Podľa Tótha navyše tieto schôdzky budú predchádzať jej stretnutiam s lídrami západoeurópskych krajín.

“Nová predsedníčka EK v priebehu uplynulých dvoch týždňov prejavila priaznivý postoj k V4 a krajinám strednej Európy viackrát, než tak urobil (doterajší predseda EK) Jean-Claude Juncker za celých päť rokov,” zdôraznil.

Von der Leyenová sa podľa Tótha bude usilovať o zosúladenie západoeurópskych záujmov so záujmami krajín východnej a strednej Európy.

Fungovanie Európskej komisie si nová predsedníčka predstavuje ako “stráženie dohôd” – a tomu bude zrejme podriaďovať aj túto svoju “nie politicky orientovanú” prácu. Vďaka tomu sa medzi šéfkou Komisie a maďarským politickým vedením môže začať vytvárať vzťah založený na dôvere, uzavrel analytik.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach


Join the Conversation