Erdogan chce vymeniť Gülena za väzneného amerického pastora

Turecký kazateľ Fethullah Gülen, do roku 2013 blízky Erdoganov spolupracovník, žije dlhodobo v exile v USA a obvinenia zo zosnovania pokusu o prevrat v Turecku popiera.

489
489

Istanbul 28. septembra (TASR) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes naznačil ochotu prepustiť väzneného amerického pastora výmenou za vydanie moslimského duchovného Fethullaha Gülena žijúceho v USA. Informovala o tom agentúra DPA.

Ankara tohto tureckého kazateľa obviňuje zo zosnovania vlaňajšieho neúspešného pokusu o vojenský prevrat v krajine.

“Vydajte nám ho (Gülena) a my ho postavíme (pastora Andrewa Brunsona) pred súd a odovzdáme vám ho,” vyhlásil dnes Erdogan počas návštevy policajnej akadémie v Ankare.

Turecký kazateľ Fethullah Gülen, do roku 2013 blízky Erdoganov spolupracovník, žije dlhodobo v exile v USA a obvinenia zo zosnovania pokusu o prevrat v Turecku popiera.

Ankara žiada Washington o Gülenovo vydanie. Podľa amerických úradov však svoje obvinenia voči duchovnému nepodložila dostatočnými dôkazmi.

Americký protestantský pastor Andrew Brunson žije a pôsobí v Turecku už viac ako dve desaťročia. Viedol pritom malé kresťanské spoločenstvo v západotureckom Izmire. Vlani v decembri ho však zatkli a obvinili z účasti v Gülenovom hnutí, ktoré turecké úrady považujú za teroristickú organizáciu. Neskôr voči Brunsonovi vzniesli aj obvinenia zo špionáže a z pokusu o zvrhnutie tureckej vlády.

O väznenom pastorovi sa zmienil americký prezident Donald Trump počas Erdoganovej návštevy vo Washingtone v máji tohto roku. Požadoval, aby bol Brunson “urýchlene” vrátený do Spojených štátov.

Turecká vláda v auguste splnomocnila prezidenta Erdogana, aby ponúkol výmenu väznených cudzincov za Turkov zadržiavaných v zahraničí.

In this article


Join the Conversation