EÚ bude po brexite musieť revidovať reguláciu trhov

Ophele si myslí, že brexit prinúti EÚ, aby kompletne prehodnotila smernicu o vytváraní a poskytovaní investičných nástrojov MiFID II.

309
309

Londýn 1. októbra (TASR) – Odchod Británie z Európskej únie (EÚ) v marci budúceho roka spôsobí, že únia bude musieť revidovať rozsiahly súbor nových pravidiel pre trhy, vrátane sprísnenia podmienok prístupu pre zahraničné obchodné platformy, uviedol šéf francúzskeho burzového dohľadu AMF Robert Ophele.

Ophele si myslí, že brexit prinúti EÚ, aby kompletne prehodnotila smernicu o vytváraní a poskytovaní investičných nástrojov MiFID II. “Nemyslím si, že je potrebné veľké prepracovanie MiFID, ale je jasné, že sú niektoré rýchle opravy, niektoré časti, ktoré by sme mali prijať,” uviedol Ophele.

Pravidlá MiFID, ktoré majú stovky strán, boli zavedené len v januári. Ich zavedenie bolo oneskorené o 1 rok. Dôvodom bola ich komplikovanosť a náklady pre obchodné firmy, banky, a dokonca aj regulátorov, spojené s ich implementáciou.

Ophele uviedol, že oprava legislatívy týkajúcej sa regulácie trhov je potrebná, aby účastníci trhu prestali obchádzať pravidlá a aby sa zlepšila kvalita transakčných údajov.

MiFID II je síce podľa Opheleho komplikovanou legislatívou, čo však neznamená, že EÚ by sa mala báť opäť ho otvoriť a opraviť chyby, ak sa ukáže, že zašla príliš ďaleko alebo že mala nečakané dôsledky.

Smernica MiFID II zaviedla obmedzenia týkajúce sa obchodovania mimo transparentne platformy, ako sú burzy, ale po brexite sa veľký objem z tohto obchodovania udeje mimo úniu. “Z tohto pohľadu má význam klásť otázku, či kvantitatívna kalibrácia MiFID II ešte bude relevantná aj zajtra, keď Británia už nebude členom EÚ,” uviedol Ophele.


Join the Conversation