Gibraltár usporiada referendum o legalizácii interrupcií

V súčasnosti je na Gibraltáre, zámorskom území Spojeného kráľovstva na juhu Európy, možné trestať umelé prerušenie tehotenstva aj doživotným väzením.

97
97

Gibraltár 12. júla (TASR) – Gibraltár na budúci rok usporiada referendum o zmene zákona o interrupciách, ktorý patrí k najprísnejším na svete, informovala agentúra AFP.

V súčasnosti je na Gibraltáre, zámorskom území Spojeného kráľovstva na juhu Európy, možné trestať umelé prerušenie tehotenstva aj doživotným väzením, aj keď tento trest v moderných dejinách nebol udelený.

Navrhované zmeny zákona, ktorý bude predložený na referendum 19. marca 2020, by umožnili ukončiť tehotenstvo v prípade, keď je ohrozené duševné alebo fyzické zdravie ženy – napríklad v prípadoch znásilnenia alebo incestu -, či v prípade anomálie plodu.

Podľa návrhu zákona by interrupcie boli úplne zakázané po 12. týždni, a to bez ohľadu na dôvod uvádzaný pre ich vykonanie. Návrh tiež udeľuje lekárom právo nevykonať tento zákrok, ak je v rozpore s ich svedomím či morálkou.

Gibraltárska vláda vyhlásila, že sa rozhodla pre reformu zákona o interrupciách po tom, čo britský najvyšší súd v júni 2018 rozhodol, že zákony o potratoch v Severnom Írsku, ktoré sú takmer totožné s právnymi predpismi Gibraltáru, nie sú v súlade s Európskym dohovorom o ľudských právach.

Vzhľadom na výbušnosť témy a rozdielnosť názorov vláda dospela k názoru, že jediným vhodným riešením je referendum, uvádza sa vo vyhlásení gibraltárskej vlády.

Prieskum spoločnosti Gibraltar Broadcasting Corporation (GBC) z roku 2018 ukázal, že 77 percent obyvateľov územia by za určitých okolností podporilo legalizáciu interrupcií – napríklad v prípade znásilnenia alebo ochrany života tehotnej ženy.


Join the Conversation