Nový tréner SR Kukučka: Viesť národný tím je česť

Tridsaťšesťročný bývalý aktívny hráč bol prvá voľba SZH, jeho hlavným cieľom bude skonsolidovať reprezentáciu s výhľadom na ME 2022, ktoré organizuje Slovensko spoločne s Maďarskom.

37
37

Bratislava 16. mája (TASR) – Peter Kukučka sa stal novým trénerom slovenskej hádzanárskej reprezentácie. Vo funkcii nahradil Dána Heineho Ernsta Jensena, ktorého na konci apríla odvolali po tom, ako národný tím prišiel o šancu postúpiť na ME 2020. So Slovenským zväzom hádzanej (SZH) sa dohodli na spolupráci do konca júna 2022.

Tridsaťšesťročný bývalý aktívny hráč bol prvá voľba SZH, jeho hlavným cieľom bude skonsolidovať reprezentáciu s výhľadom na ME 2022, ktoré organizuje Slovensko spoločne s Maďarskom. “Je to pre mňa veľká česť. Ďakujem vedeniu za prejavenú dôveru. Všetci vieme, že slovenská hádzaná je v ťažkej situácii, to je fakt. Teraz si však musíme vyhrnúť rukávy a začať pracovať. Nemáme až takú širokú hráčsku základňu, takže o to viac musíme makať,” povedal Kukučka. Vie, že ho čaká náročná úloha, herným prejavom by chcel najmä robiť radosť fanúšikom: “Dôležité bude komunikovať s hráčmi a zabudovať ich do tímu. Je to vidieť v hokeji, síce to asi nedopadne dobre, ale v zápasoch s USA či Kanadou bola vidieť energia a ľuďom sa to páčilo. To chcem dosiahnuť aj ja.”

Jednou z jeho podmienok bolo angažovanie Zoltána Heistera na post manažéra reprezentácie. Kukučka počíta s dvoma asistentmi, jedným z nich bude doterajší asistent Radoslav Antl, druhé meno zatiaľ neprezradil: “Na spoluprácu s Radom sa teším, je srdciar, ktorý dá do práce všetko.”

Kukučka má za sebou pôsobenie vo švajčiarskom klube Kadetten Schaffhausen. Hoci trénerskú kariéru iba rozbieha, nemyslí si, že by trpel nedostatkom skúseností: “Vo Švajčiarsku som vyhral titul, hral som aj v Lige majstrov. Pracoval som na všetkých úrovniach od detí až po mužov, prevzal som mužstvo aj som dostal výpoveď, takže som za krátky čas zažil snáď všetko a nazbieral som veľa skúseností.”

Skúsenosti zo Švajčiarska, kde dlhodobo žije, by rád využil aj v práci s reprezentáciou: “Chceme to trochu oživiť aj tým spôsobom, že nebudeme mať iba zrazy počas asociačných termínov. Chceme naštartovať niečo ako minizrazy, keď sa stretneme s hráčmi na dva, tri dni. Funguje to aj inde, napríklad vo Švajčiarsku. Chceme tomu prispôsobiť aj program domácej ligy. Viem, že nie vždy tam príde každý, najmä budú chýbať legionári, ale aj tak už nemáme veľa hráčov v zahraničí. Vyberieme tridsaťčlenný káder, ktorý má potenciál a s ním budeme pracovať, aby sme sa kvalitne pripravili na ME.”

Medzi jeho ďalšie ambície patrí zvýšenie zápasovej praxe. V súčasnosti viacerým hráčom chýbajú skúsenosti z medzištátnych konfrontácií: “Ako hráč som absolvoval veľa náročných stretnutí a to dnes chýba. Už som sa rozprával s pánom Heisterom o oživení Vianočného turnaja či inom systéme. Mám potvrdené, že v januári odohráme prípravný duel v Chorvátsku. Tieto zápasy sú veľmi dôležité, pretože hráčom chýbajú skúsenosti a potom sa to prejavuje najmä po psychickej stránke.”

Hlavný cieľ sú ME 2022, od Kukučku sa očakáva, že dokáže pripraviť konkurencieschopné mužstvo, ktoré bude dôstojne reprezentovať. Ešte predtým vstúpia Slováci do kvalifikácie MS 2021. “Samozrejme, priorita je domáci šampionát. Zostávajúce dva zápasy v prebiehajúcej kvalifikácii s Ruskom a Maďarskom berieme skôr ako prípravu, ale to neznamená, že ju neberieme vážne. Na budúci rok bude na MS prvýkrát 24 účastníkov. Ešte nevieme, ako bude vyzerať kvalifikácia, dozvieme sa to do konca mája, určite ju nevypustíme, ale konečný cieľ sú domáce ME,” povedal prezident SZH Jaroslav Holeša.


Join the Conversation