Holandsko odobralo občianstvo štyrom džihádistom

Muži sú aj držiteľmi marockého občianstva. Po odobratí holandského občianstva stratili právo zdržiavať sa na území Holandska a iných krajín schengenskej zóny.

408
408

Haag 13. septembra (TASR) – Holandské úrady po prvý raz aplikovali nový zákon, ktorý umožňuje odobrať štátne občianstvo osobám podozrivým z teroristických aktivít. O holandské občianstvo prišli štyria džihádisti pôvodom z Maroka, informovala dnes agentúra DPA.

Podľa holandského ministra spravodlivosti Stefa Bloka ide o štvoricu mužov s dvojakým občianstvom, ktorí bojovali v Sýrii na strane Islamského štátu alebo iných teroristických milícií.

Všetci štyria džihádisti sú aj držiteľmi marockého občianstva. Po odobratí holandského občianstva stratili právo zdržiavať sa na území Holandska a iných krajín schengenskej zóny.

Nový protiteroristický zákon platí v Holandsku od marca tohto roku. Okrem iného umožňuje odobratie holandského občianstva osobám ohrozujúcim bezpečnosť krajiny.

Opatrenie sa môže uplatniť aj v prípade osôb, ktoré neboli právoplatne odsúdené. Jeho cieľom je minimalizovať riziko teroristického útoku zo strany džihádistických bojovníkov, ktorí sa vracajú do Holandska z Iraku a Sýrie.

Proti prijatiu zákona hlasovali ľavicové strany, podľa ktorých je v rozpore s princípmi právneho štátu.

S podobným návrhom prišiel po teroristických útokoch v Paríži z 13. novembra 2015 aj vtedajší francúzsky prezident Francois Hollande, ktorého však nepodporil parlament.

In this article


Join the Conversation