Indonézia zatkla údajného vodcu siete Džamáa islámíja

Džamáa islámíja je napojená na teroristickú organizáciu al-Káida.

119
119

Jakarta 1. júla (TASR) – Indonézska polícia zatkla muža, ktorý je údajne vodcom siete Džamáa islámíja, napojenej na teroristickú organizáciu al-Káida, a ktorý unikal zatknutiu od roku 2003. V pondelok o tom informoval hovorca štátnej polície Dedi Prasetyo.

Podľa tlačovej agentúry AP uviedol, že protiteroristická polícia chytila Paru Wijayanta v sobotu 29. júna spolu s manželkou v hoteli v Bekasi, satelitnom meste metropoly Jakarta.

Policajný hovorca spresnil, že Wijayanto je podozrivý z účasti na výrobe bômb použitých pri sérii útokov, napríklad pri bombovom útoku na ostrove dovolenkárov Bali v roku 2002 a pri útoku na austrálske veľvyslanectvo v Jakarte v roku 2004.

Podľa hovorcu sa Wijayanto podieľal aj na náboženskom konflikte v meste Poso, známom ako semenisko islamského militantizmu na indonézskom ostrove Sulawesi.

Odsúdený militant Sofyan Tsauri, ktorý v súčasnosti spolupracuje s indonézskou protiteroristickou službou, vyhlásil, že Wijayanto sa stal vodcom siete Džamáa islámíja v roku 2007.

Džamáa islámíja spolupracuje s al-Káidou a bojuje za vytvorenie islamského štátu na území južného Thajska, Malajzie, Indonézie a južných Filipín.


Join the Conversation