Indonézsky prezident oznámil, že ohrozovanie bezpečia nebude tolerovať

Násilie sa rozpútalo v utorok večer po zverejnení oficiálnych výsledkov volieb, ktorých víťazom sa stal Widodo.

31
31

Jakarta 22. mája (TASR) – Indonézsky prezident Joko Widodo v stredu vyhlásil, že úrady majú nepokojnú situáciu v hlavnom meste Jakarta už pod kontrolou. Búrili sa tam podporovatelia jeho neúspešného súpera v minulomesačných prezidentských voľbách Prabowa Subianta.

Polícia oznámila, že pri nepokojoch zahynulo šesť ľudí a zranenia utrpeli desiatky ďalších osôb. Násilie sa rozpútalo v utorok večer po zverejnení oficiálnych výsledkov volieb, ktorých víťazom sa stal Widodo. Hlavou tretej najľudnatejšej demokracie na svete sa stane druhýkrát, uviedla agentúra AP.

Widodo, obklopený veliteľom armády a ďalšími poprednými predstaviteľmi Indonézie, povedal: “Na pokroku v tejto krajine budem spolupracovať s každým, ale nebudem tolerovať nikoho, kto narušuje bezpečnosť, demokratické postupy a jednotu našej milovanej vlasti.”

Podporovatelia bývalého generála špeciálnych síl Subianta podpaľovali od utorka večera vozidlá a hádzali kamene i zápalné fľaše do polície, ktorá reagovala použitím slzotvorného plynu a gumových projektilov.

Polícia uviedla, že nepokoje boli skôr naplánované než spontánne. Subianto odmietol uznať porážku v prezidentských voľbách zo 17. apríla. Naopak, sám sa vyhlásil za víťaza a má v pláne obrátiť sa so sťažnosťou na súd.


Join the Conversation