Inflácia v Írsku zrýchlila v septembri na takmer 1,5-ročné maximum

Spotrebiteľské ceny sa v septembri zvýšili medziročne o 0,9 % po 0,7-percentnom raste v auguste. Septembrová miera inflácie je najvyššia od apríla 2017.

20
20

Dublin 11. októbra (TASR) – Inflácia v Írsku zaznamenala minulý mesiac zrýchlenie, pričom dosiahla najvyššiu úroveň za takmer 1,5 roka. Uviedol to vo štvrtok írsky štatistický úrad, ktorý zverejnil predbežné údaje.

Spotrebiteľské ceny sa v septembri zvýšili medziročne o 0,9 % po 0,7-percentnom raste v auguste. Septembrová miera inflácie je najvyššia od apríla 2017, keď dosiahla rovnakú úroveň. Pod zrýchlenie rastu sa do veľkej miery podpísali vyššie náklady na energie.

Medzimesačne však spotrebiteľské ceny v septembri klesli, prvýkrát za päť mesiacov. Pokles dosiahol 0,4 %, zatiaľ čo v auguste sa zvýšili o 0,3 %.

Zrýchlenie rastu zaznamenali v medziročnom porovnaní aj harmonizované spotrebiteľské ceny. Tie sa v septembri zvýšili o 1,2 % po 0,9-percentnom raste v auguste. Medzimesačne harmonizované spotrebiteľské ceny klesli o 0,3 % a úplne tak vymazali rast z predchádzajúceho mesiaca, ktorý dosiahol rovnako 0,3 %.


Join the Conversation