Iračania obnovia lety z Bagdadu do sýrskeho Damasku

Posledný let z Bagdadu do Damasku sa uskutočnil v decembri 2011. Lety boli prerušené v dôsledku vojny, ktorá v ten rok vypukla v Sýrii.

45
45

Bagdad 16. mája (TASR) – Iracká štátna letecká spoločnosť obnoví lety do sýrskej metropoly Damask, a to po prvý raz od vypuknutia vojny v Sýrii v roku 2011. Pre agentúru AFP to vo štvrtok uviedol hovorca Iraqi Airways. Sýrske ministerstvo dopravy toto rozhodnutie uvítalo.

Spoločnosť Iraqi Airways začne prevádzkovať lety z Bagdadu do Damasku od soboty, a to v týždňových intervaloch. Hovorca aerolínií uviedol, že obnovenie letov medzi oboma susedmi je “dôležité”, pričom citoval bilaterálny obchod, cestovný ruch a “veľkosť irackej komunity žijúcej v Sýrii”.

Posledný let z Bagdadu do Damasku sa uskutočnil v decembri 2011. Lety boli prerušené v dôsledku vojny, ktorá v ten rok vypukla v Sýrii.

Iraqi Airways budú podľa agentúry AP prvou zahraničnou spoločnosťou, ktorá obnoví lety na medzinárodné letisko v Damasku.

Väčšina leteckých spoločností po vypuknutí konfliktu prestala lietať nad Sýriou, pričom mnohé zvolili dlhšie trasy, aby obišli vojnovú zónu.

Konflikt sa však v posledných rokoch upokojil po tom, čo režim pokročil v boji proti povstalcom a džihádistom – od roku 2015 aj s ruskou vojenskou podporou. Metropola Damask bola do značnej miery ušetrená násilia.

Sýrska vláda v apríli súhlasila s tým, že umožní regionálnemu leteckému gigantu Qatar Airways obnoviť lety nad krajinou.

Aj jordánski predstavitelia už navštívili Damask, aby prediskutovali plány na opätovné otvorenie sýrskeho vzdušného priestoru pre svoje komerčné lety.


Join the Conversation