Irán odriekol účasť na Frankfurtskom knižnom veľthru kvôli Rushdiemu

Na najväčšom podujatí svojho druhu sa v tomto roku zúčastní viac ako 7000 vystavovateľov z okolo stovky krajín.

498
498

Frankfurt nad Mohanom 12. októbra (TASR) – Už 67. ročník medzinárodného knižného veľtrhu slávnostne otvoria v utorok podvečer v nemeckom Frankfurte nad Mohanom. Na najväčšom podujatí svojho druhu sa v tomto roku zúčastní viac ako 7000 vystavovateľov z okolo stovky krajín.

Čestným hosťom veľtrhu, ktorý potrvá do 18. októbra, je tentoraz Indonézia.

Ešte pred slávnostným otvorením veľtrhu, ktorého organizátori sľubujú najpolitickejšie podujatie za dlhé roky, by na otváracej tlačovej konferencii mal vystúpiť s príhovorom britský spisovateľ indického pôvodu Salman Rushdie, autor kontroverzne vnímaného románu Satanské verše.

Irán kvôli Rushdieho prítomnosti v dejisku festivalu zrušil svoju plánovanú účasť vo Frankfurte nad Mohanom. Na autora uvalili v islamskej republike ešte v roku 1989 fatvu. Rushdie sa však aj vo svojej novinke, ktorá je na knižnom trhu iba niekoľko týždňov, venuje politickému fanatizmu.

Už dnes večer si v dejisku veľtrhu prevzal Nemeckú knižnu cenu 2015 za najlepšiu literárnu prácu v nemecky hovoriacich krajinách Frank Witzel, a to za román s dlhým názvom Die Erfindung der Roten Armee Fraktion durch einen manisch-depressiven Teenager im Sommer 1969 (Vynález Frakcie Červenej armády manicko-depresívnym tínedžerom v lete 1969), informovala tlačová agentúra DPA.

Autor sa v ocenenom diele, za ktoré získal už pred troma rokmi hesenskú literárnu Cenu Roberta Gernhardta, sústreďuje prostredníctvom množstva epizód a fragmentov na popis povojnovej spolkovej republiky v mestskej časti Biebrich mesta Wiesbaden, a to z pohľadu 13-ročného chlapca.

In this article


Join the Conversation