Kiska: Po dnešku nepochybujem, že sa zneužila štátna moc

Kiska sa nevyjadril k Ficovým náznakom o nekorektnom financovaní jeho prezidentskej kampane.

611
611

Bratislava 1. októbra (TASR) – Prezident SR Andrej Kiska po dnešnom dni už vôbec nepochybuje, že na Slovensku dochádza k zneužitiu štátnej moci. Tvrdí to na margo dnešného vyhlásenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a tiež po úniku informácií zo štátnej správy týkajúcich sa daňového problému súvisiaceho s jeho menom.

“Žiaľ, ak som mal doteraz podozrenie, že v prípade úniku informácií ide o zneužitie štátnej moci, po dnešku už o tom vôbec nepochybujem,” povedal Kiska. Stanovisko pre TASR poskytol jeho poradca pre komunikáciu Roman Krpelan.

Kiska sa nevyjadril k Ficovým náznakom o nekorektnom financovaní jeho prezidentskej kampane. Nekomentoval tiež premiérovo tvrdenie, “že prezident sa obrátil na predstaviteľa orgánov činných v trestnom konaní, aby mu pomohol vybaviť vec vratiek v jeho a bratovej firme”.

Premiér dnes na krátkom tlačovom brífingu uviedol, že nevie o “kauze prezidenta SR Andreja Kisku” z nelegálne získaných informácií od daňových či iných orgánov. Kiska mal o svojich problémoch s daňami Ficovi povedať sám. “A to pred rokom, porozprával mi to sám na hoteli Bôrik v Bratislave,” uviedol Fico s tým, že má na to svedkov. Premiér je ochotný ísť s týmto tvrdením bez akéhokoľvek zaváhania aj na detektor lží.

Reagoval tak na programovú riaditeľku z Aliancie Fair-play Zuzanu Wienk, ktorá dnes v diskusnej relácii RTVS povedala, že Fico už začiatkom augusta, teda pred septembrovým anonymom, vedel o daňovej kontrole vo firme prezidenta Kisku. Uviedla tiež, že Fico o Kiskovom prípade hovoril počas pracovného rokovania k zákonu o oznamovateľoch korupcie, na ktorom sa zúčastnila, pretože bola členkou pracovnej skupiny k návrhu tohto zákona.

K debate malo podľa nej dôjsť tak, že premiér nemal súhlasiť s tým, aby šéfa úradu na ochranu oznamovateľov menoval prezident. Fico mal Kisku označiť za nedôveryhodného a daňového podvodníka. Informácie chránené štátom sa podľa Wienk zneužívajú v politickom boji.

In this article


Join the Conversation