KOLAPSY Z TEPLA: V stredu záchranári pomáhali 67 ľuďom

Záchranári opakovane upozorňujú ľudí, aby dodržiavali pitný režim a v čase medzi 11.00 h a 15.00 h sa zdržiavali v interiéri.

126
126

Bratislava 1. augusta (TASR) – V stredu (31. 7.) skolabovalo z tepla 67 ľudí. TASR o tom informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR Alena Krčová.

“Najviac pacientov, 13, potrebovalo pomoc v Prešovskom kraji, najmenej v Trenčianskom a v Nitrianskom kraji, v ktorých malo zdravotné ťažkosti v dôsledku horúčav zhodne po päť pacientov,” priblížila Krčová.

Záchranári opakovane upozorňujú ľudí, aby dodržiavali pitný režim a v čase medzi 11.00 h a 15.00 h sa zdržiavali v interiéri. Pripomínajú, že pri pobyte vonku počas horúčav je potrebné zvoliť ľahký odev a nezabudnúť na pokrývku hlavy. “Tekutiny treba dopĺňať priebežne počas celého dňa a nečakať na pocit smädu,” dodávajú. Vysoké teploty sú záťažové pre každý organizmus, ale najviac ohrozujú deti, seniorov a chronických pacientov.

Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, záchranári radia pacienta ochladzovať a podávať mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu treba kontaktovať tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať.


Join the Conversation