Kozák si môže z brankárov vyberať, pri útočníkoch je situácia opačná

Kozák má k dispozícii silné brankárske duo z českej ligy, ktoré dopĺňa Martin Polaček z poľského Zaglebia Lubin.

499
499

Šamorín 1. októbra (TASR) – Brankár Martin Dúbravka prišiel na októbrový zraz slovenskej futbalovej reprezentácie v odlišnej pozícii než na predchádzajúci. Pred mesiacom nemal istú pozíciu v pražskej Sparte, no v národnom tíme bol jednotka po zdravotných problémoch Matúša Kozáčika. Teraz pravidelne chytáva na klubovej úrovni, so stopercentným stavom Kozáčika je jeho štart v záverečnom dvojzápase kvalifikácie MS 2018 v Škótsku a s Maltou otázny.

Dúbravka odchytal uplynulé štyri kolá českej ligy, v ktorých Sparta dvakrát zvíťazila, raz remizovala a raz prehrala. Trikrát si udržal čisté konto, v sobotu v bezgólovom mestskom derby s Duklou. Celý duel odohral tiež jeho krajan Lukáš Štetina, ktorý rovnako figuruje v nominácii trénera Jána Kozáka.

“Musím povedať, že minulý reprezentačný zraz mi možno pomohol v klube. Potom som dostal príležitosť chytať stabilnejšie. Teraz je moja pozícia trocha iná, veci v klube sa vyjasnili, Tomáš Koubek odišiel do Rennes a posunul som sa o pozíciu vyššie. Bolo pozitívne, že som mohol opäť chytať, dobre som sa namotivoval v reprezentačnom drese,” povedal Dúbravka v šamorínskom kempe Slovákov, do ktorého v nedeľu popoludní pre povinnosti u zamestnávateľov dorazilo len torzo nominovaného výberu: “Futbal to prináša, nie každý sa môže dostaviť načas. Zápasy sú naplánované tak, že sa hrá v sobotu, v nedeľu. Zvyšok sa pridá, keď sa skončia tie súboje.”

V úvodný deň zrazu chýbal aj Kozáčik, jeho Viktoria Plzeň zdolala 2:1 Bohemians 1905. Dlhodobo muž číslo jeden medzi reprezentačnými žrďami absolvoval plnú minutáž spoločne s krajanom Patrikom Hrošovským. Kozáčika trápilo od mája koleno, ale od štvrtého kola najvyššej súťaže už opäť patrí do základnej zostavy. Kozák má vďaka tomu k dispozícii silné brankárske duo z českej ligy, ktoré dopĺňa Martin Polaček z poľského Zaglebia Lubin.

“Vôbec sme sa nebavili, kto nastúpi. V prvom rade, s Matúšom aj celým realizačným tímom čo sa týka brankárskeho postu máme nadštandardné vzťahy a podporujeme sa. Brankársky post je špecifický, môže chytať iba jeden, ale Matúš je tu dlho a rešpektujem jeho pozíciu. Vždy mu budem držať palce a chrbát, myslím si, že takto by to v reprezentácii malo fungovať, pretože ak chceme byť úspešní, mali by sme držať za jeden povraz,” dodal Dúbravka.

Tréner si môže z brankárov vyberať, zato Adam Nemec je jediný hrotový útočník v nominácii na kvalifikačné finále. “Vždy sa snažím odplatiť dôveru. Žiaľ, situácia je u nás taká, aká je. Nemáme veľa útočníkov, varíme z toho, čo máme. Som rád, že som tu,” uviedol legionár z Dinama Bukurešť, ktorý sa gólovo presadil pri sobotnej remíze 1:1 s Astrou Giurgiu v trinástom kole rumunskej ligy.

In this article


Join the Conversation