L. Sólymos: Pri odkalisku Poša sa čaká na určenie povinnej osoby

Minister uviedol, že dovtedy, kým budú potrebné povolenia platné, odkalisko bude fungovať.

72
72

Nižný Hrušov 15. mája (TASR) – Podľa ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) sa pri odkalisku Poša na Zemplíne aktuálne čaká na určenie povinnej osoby. Pre jeho rezort je riešenie starých environmentálnych záťaží prioritou. Uviedol to pre médiá v utorok (14. 5.) po spoločnom stretnutí so starostami dotknutých obcí i kompetentnými orgánmi, ktoré sa uskutočnilo v Nižnom Hrušove v okrese Vranov nad Topľou.

Okrem tejto environmentálnej záťaže riešili podľa jeho ďalších slov aj fakt, že odkalisko je i v súčasnosti v prevádzke. Spomenul, že ešte začiatkom tohto roka nariadil kontrolu povolení, ktoré boli pre subjekty využívajúce odkalisko vydané. „Do mesiaca, mesiaca a pol by som mal mať už konkrétne závery tých kontrol,“ poznamenal.

Jedna z tam pôsobiacich spoločností podľa ministra nemá integrované povolenie (IP). Vysvetlil, že firmy sa mu vyhýbajú z dôvodu, že kontrola v rámci neho je striktnejšia. Spomenul, že v súvislosti s odkaliskom inšpekcia životného prostredia vykonala niekoľko kontrol. „Zistili sme nedostatky, budú tam dávané pokuty až dovtedy a do takej miery, kým jednoducho sa to neusporiada tak, ako to má byť. Mám také informácie, že už rokujú s tými prevádzkovateľmi, že sú pripravení a už aj idú žiadosti na to, aby to integrované povolenie mohli dostať,“ dodal.

Minister uviedol, že dovtedy, kým budú potrebné povolenia platné, odkalisko bude fungovať. „Ale potom sa to samozrejme musí odsanovať. Ja si myslím, že keď budeme takto postupovať, ako sme to rozbehli teraz a na ministerstve je pre nás priorita riešenie starých environmentálnych záťaží, tak takisto, ako sme postúpili vo Vrakuni v Bratislave, tak vieme postúpiť aj tu na východe s odkaliskom Poša,“ vysvetlil.

Príslušný okresný úrad ho informoval, že proces určenia povinnej osoby, teda osoby zodpovednej za sanáciu odkaliska, je vo finálnej fáze. „Keď to skončia, tak vlastne štát, pravdepodobne štát, bude môcť prebrať to odkalisko na to, aby sme tú environmentálnu záťaž vedeli odstrániť. Myslím si, že tie kroky, ktoré sme teraz urobili, jasne posunuli túto problematiku dopredu,“ povedal. Sólymos dodal, že s tunajšími starostami i krajskými poslancami sa dohodol na ďalšom stretnutí v jeseni, na ktorom znova preberú vývoj situácie.

Stretnutie vníma pozitívne aj jeden z iniciátorov petície za zrušenie odkaliska Poša – starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák. „Končene sme sa pohli z miesta. Čo je dôležité, firma začala spolupracovať,“ uviedol. Podľa neho sú už dve možnosti, ako by sa mala ukončiť prevádzka odkaliska. „Neboli nám zatiaľ konkretizované, ale do septembra by sme mali dostať jasné informácie, ako to bude celé vyriešené,“ dodal. Podľa starostu obce Poša Tadeáša Malého sa pod petíciu, ktorú odštartovali vlani koncom leta, doteraz podpísalo približne 20.000 ľudí.


Join the Conversation