LAJČÁK: Puk je lepší ako zbraň

OSN schválila rezolúciu o Olympijskom prímerí. Ide o tradíciu, ktorá pochádza ešte z čias antických hier v Olympii.

366
366

New York 13. novembra (TASR) – Organizácia spojených národov (OSN) prijala na pondelňajšom Valnom zhromaždení v New Yorku rezolúciu o Olympijskom prímerí počas blížiacich sa Zimných olympijských hier 2018 v kórejskom Pjongčangu. OSN vyzýva svet na pokoj zbraní sedem dní pred, počas a sedem dní po ZOH.

“Nie, samotný šport nedokáže zastaviť konflikt, alebo nastoliť mier. Verte však, že futbalová lopta, alebo puk sú lepšie nástroje na udržanie mieru ako zbrane,” vyzval svet na prímerie podľa agentúry AP slovenský predseda Valného zhromaždenia OSN Miroslav Lajčák a dodal: “Šport môže byť univerzálny nástroj, ktorý môže podporovať mier a jednotu.”

Olympijské prímerie je tradícia, ktorá pochádza ešte z čias antických hier v Olympii. Na prímerí sa zhodli grécke mestské štáty, ktoré medzi sebou inak neraz bojovali. V presne vymedzenom období pred začiatkom hier v Olympii a počas nich museli rešpektovať všeobecné prímerie. Takisto museli všetkým športovcom, ktorí išli súťažiť do Olympie, zaručiť bezpečný prechod cez vlastné územie. Ktorý štát to porušil, bol z účasti na hrách vylúčený.


Join the Conversation