Mayová súhlasila stanoviť časový plán voľby lídra konzervatívcov

K dohode došlo na stretnutí premiérky s lídrami vplyvného Výboru 1922, združujúceho poslancov Konzervatívnej strany.

63
63

Londýn 16. mája (TASR) – Britská premiérka Theresa Mayová odolala vo štvrtok nátlaku zo strany zákonodarcov Konzervatívnej strany žiadajúcich jej demisiu v priebehu nasledujúcich týždňov. Prisľúbila však, že v júni sa s nimi dohodne na časovom pláne voľby nového šéfa strany. Podľa agentúry AP sa tým zvýšila šanca, že Británia bude mať nového premiéra pred odchodom z Európskej únie, ktorý je momentálne naplánovaný na 31. októbra.

K dohode došlo na stretnutí premiérky s lídrami vplyvného Výboru 1922, združujúceho poslancov Konzervatívnej strany. Tí od nej žiadali, aby oznámila konkrétny dátum svojho odstúpenia, pretože nedokázala vyviesť Britániu z EÚ podľa plánu.

Predseda Výboru 1922 Graham Brady po stretnutí uviedol, že Mayová chce odložiť oznámenie dátumu až do hlasovania parlamentu o návrhu zákona o dohode o vystúpení Británie z EÚ, ktoré sa uskutoční v prvom júnovom týždni.

“Potom… sa stretneme, aby sme sa dohodli na časovom pláne voľby nového lídra Konzervatívnej strany,” povedal Brady.

Ak sa Mayovej nepodarí budúci mesiac ani na štvrtý pokus presadiť v parlamente dohodu o brexite, podľa zdrojov spravodajskej stanice BBC zo svojej funkcie odstúpi.

Medzitým bývalý britský minister zahraničných vecí Boris Johnson vo štvrtok oznámil, že sa bude uchádzať o kreslo predsedu Konzervatívnej strany.

Mayová si vlani v decembri po hlasovaní o vyjadrení nedôvery iniciovanom poslancami udržala pozíciu líderky Konzervatívnej strany a získala tak ročnú imunitu voči ďalšiemu pokusu o svoje odvolanie z tohto postu.


Join the Conversation