Medzinárodná vesmírna stanica je nepretržite obývaná už 15 rokov

Keďže ISS starne, bude potrebovať posilniť údržbu. NASA dúfa, že komplex ISS bude v prevádzke do roku 2024.

2410
2410

Mys Canaveral 2. novembra (TASR) – Ľudstvo si dnes pripomína 15. výročie nepretržitého obývania Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Dvoj- až šesťčlenné posádky sa na nej pravidelne striedajú po pol roku.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) a jeho partneri vo svete oslavujú tento míľnik rovnako ako šestica astronautov na palube ISS. Americká, ruská a japonská posádka stanice plánovali dnes špeciálnu večeru.

Veliteľ stanice Scott Kelly, ktorý je na ISS na ročnej misii, povedal, že najväčší prínos tohto vesmírneho laboratória je v prenesení dlhodobých výskumných cieľov hlbšie do kozmu. On a členovia jeho posádky považujú vesmírnu stanicu za akýsi most do budúcnosti.

“Kozmická stanica je v skutočnosti most. Je to testovacia kolíska pre technológie, ktoré potrebujeme vyvinúť a pochopiť, aby bol let na Mars úspešný,” poznamenal na tlačovej konferencii americký astronaut Kjell Lindgren.

Odkedy na ISS prišla 2. novembra 2000 prvá stála posádka, vystriedalo sa tam 220 ľudí reprezentujúcich 17 krajín, informovala agentúra AP. Na čele týchto krajín je USA, vzhľadom na všetky lety raketoplánov, ktoré dodávali zásoby na stanicu. Na druhom mieste je Rusko a o tretie sa delia Kanada a Japonsko. Na ISS bol vždy najmenej jeden Američan a jeden Rus.

NASA uviedla, že skonzumovali vyše 26.500 jedál. Od roku 2000 sa celý komplex ISS rozrástol z troch na 13 miestností. Súčasná stanica váži asi 455 ton a jej vnútorný objem je porovnateľný s priestorom, ktorým disponuje Boeing 747.

Za najvýznamnejší označil Kelly experiment udržania ľudí v kozme nažive. Jeho jednoročná misia s ruským kozmonautom Michailom Kornijenkom by sa mala skončiť v marci a zahŕňa 400 experimentov, z ktorých je veľa lekárskych. Američania doteraz nikdy neboli v kozme tak dlho. Rusi áno, ale bolo to pred desaťročiami na bývalej kozmickej stanici Mir.

NASA uvádza, že počet vedeckých výskumov uskutočnených na ISS počas rokov prevýšil 1760. Za ten čas uskutočnili obyvatelia ISS 189 vychádzok do voľného priestoru, aby budovali a udržiavali stanicu, ktorej stavba sa začala v roku 1998.

Keďže ISS starne, bude potrebovať posilniť údržbu. NASA dúfa, že komplex ISS bude v prevádzke do roku 2024.

Riaditeľ NASA Charles Bolden povedal, že stanica funguje už 5478 dní. “Naučila nás, čo je možné, keď desaťtisíce ľudí z 15 krajín spolupracujú v záujme spoločných cieľov,” uviedol vo vyhlásení.

Jedným zo sporných bodov v minulosti bol názov tejto kozmickej stanice. Jej prví obyvatelia, Američan William Shepherd a Rusi Sergej Krikaľov a Jurij Gidzenko, stanicu nazvali Alpha, keď na ňu dorazili, ale toto pomenovanie jej nezostalo. Kelly sa pamätá, že si v minulosti želal, aby mala stanica ozajstné meno, ale krajiny sa na ňom nedokázali dohodnúť.

“Teraz je to pre mňa ‘kozmická stanica’ a myslím si, že je to fajn meno. Pomenovanie Medzinárodná vesmírna stanica naozaj reprezentuje to, čím je,” povedal Kelly.

Japonský astronaut Kimija Jui povedal, že na ISS panuje jedinečná kultúra vzhľadom na všetky zúčastnené národnosti – členovia posádky sa vzájomne rešpektujú. Ak by to isté platilo na planéte, “Zem by bola oveľa lepším miestom”, citovala ho agentúra AP.


Join the Conversation