Merkelová: Mohli by sme sa vydať na cestu uhlíkovej neutrality 2050

Cesta tzv. uhlíkovej neutrality by podľa Merkelovej neznamenala, že by Nemecko neprodukovalo vôbec nijaké skleníkové plyny.

60
60

Berlín 14. mája (TASR) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová na medzinárodnej klimatickej konferencii v Berlíne v utorok vyhlásila, že by sa rada pridala k ostatným európskym krajinám, ktorých cieľom je do roku 2050 dosiahnuť tzv. uhlíkovú neutralitu – tento cieľ však musí byť dosiahnuteľný.

Túto iniciatívu v uplynulom týždni navrhli francúzsky prezident Emmanuel Macron a osem ďalších krajín Európskej únie. Predsedníčka nemeckej vlády ju však pôvodne – napriek opačnému názoru domácej scény – odmietla, pripomína agentúra AP.

Merkelová v utorok povedala, že touto otázkou sa bude zaoberať jej kabinet. “Debata by nemala byť o tom, či to vieme, ale o tom, ako to vieme dosiahnuť,” vyhlásila v utorok v Berlíne kancelárka Merkelová v rámci medzinárodnej konferencie o klíme.

Cesta tzv. uhlíkovej neutrality by podľa nej neznamenala, že by Nemecko neprodukovalo vôbec nijaké skleníkové plyny. Emisie by namiesto toho kompenzovalo prostredníctvom zalesňovania a zachytávania skleníkových plynov, spresňuje agentúra DPA.

Pokiaľ by sa podarilo nájsť “rozumné riešenie”, ktorým by sa to podarilo zrealizovať, Nemecko by sa k iniciatíve, ktorú navrhla Európska únia, mohlo pridať, povedala spolková kancelárka.

Macron v rámci svojej iniciatívy – ktorú podporili okrem Francúzska aj Belgicko, Dánsko, Holandsko, Luxembursko, Portugalsko, Španielsko a Švédsko – vyzýva, aby sa klimatické zmeny stali jedným z hlavných bodov budúcej európskej agendy.

Podľa jeho návrhu by členské krajiny EÚ mali zvýšiť svoje príspevky v rámci klimatickej dohody z Paríža z decembra 2016, ktorá je zameraná na obmedzenie globálneho otepľovania.


Join the Conversation