Na senických školákov budú dávať pozor na priechodoch seniori

Mestská polícia ich zamestnáva spolu až 28, sú medzi nimi starobní i invalidní dôchodcovia.

400
400

Senica 3. septembra (TASR) – Aj v nadchádzajúcom školskom roku budú v Senici jeho neoddeliteľnou súčasťou seniori na priechodoch pre chodcov. Už dvanásť rokov dohliadajú pred školami dôchodcovia na bezpečnosť školákov pred vyučovaním.

Mestská polícia ich zamestnáva spolu až 28, sú medzi nimi starobní i invalidní dôchodcovia. “Od začiatku školského roka bude v tomto kolektíve šesť nových pracovníkov, ktorí absolvovali školenie. Na priechodoch pre chodcov budú každý pracovný deň od 7. do 8. hodiny, v popoludňajších hodinách pri základnej umeleckej škole od 13. do 14. hodiny,” informovala TASR Viera Barošková so senickej radnice. Tesne pred začiatkom školského roka sa so seniormi stretol aj primátor Senice Branislav Grimm. “Mesto Senica považuje túto službu za veľmi užitočnú, pretože prispieva k bezpečnosti detí pri ceste do školy, to je hlavný benefit. Práca ľudí na priechodoch pre chodcov je dôležitá a náročná, musia byť neustále v strehu, lebo deti sú veľmi aktívne a šantivé,” dodala Barošková.

Pôvodne, v roku 2005, začalo mesto Senica túto službu poskytovať prostredníctvom nezamestnaných, ktorých prijalo na verejnoprospešné práce. Títo ľudia však boli veľmi nedisciplinovaní, prácu vykonávali podľa Baroškovej neochotne a zväčša so sebazaprením, niekedy dokonca do práce ani neprišli. Mesto potom oslovilo Mestskú organizáciu Jednoty dôchodcov Slovenska a na tento projekt sa prihlásili dvaja seniori. Ich práca sa natoľko osvedčila, že na základe žiadostí od rodičov a riaditeľov škôl bol rozšírený počet strážených priechodov pre chodcov a zamestnaní boli ďalší dôchodcovia.

In this article


Join the Conversation