Na území Slovenska meteorológovia zaznamenali veľké teplotné rozdiely

Pohoria tvoria prirodzenú prekážku v prúdení, a tak sa oblasti v zákryte pohorí tak neochladzujú.

83
83

Bratislava 13. mája (TASR) – Počasie na Slovensku stále ovplyvňuje zvlnený studený front, za ktorým sa k nám čiastočne dostal od severozápadu veľmi studený, pôvodom arktický vzduch. “Prúdi však len v plytkej vrstve, a tak je toto prúdenie výrazne modifikované pohoriami,” informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

Pohoria tvoria prirodzenú prekážku v prúdení, a tak sa oblasti v zákryte pohorí tak neochladzujú. Napríklad na území Banskobystrického kraja či časti Nitrianskeho a Košického kraja je miestami 18 až 22 stupňov Celzia. Naopak, na severe, kam už prenikol veľmi studený vzduch, je miestami menej ako päť stupňov Celzia. Súčasne je aj veterno, podľa SHMÚ najmä na západe a východe priemerná rýchlosť severného vetra miestami dosahuje 30 – 55 kilometrov za hodinu, v nárazoch ojedinele 70 kilometrov za hodinu. “Najsilnejší vietor je na košickom letisku, v Gánovciach a v Trebišove,” tvrdia meteorológovia.

Doplnili, že na zvlnenom studenom fronte sa sformuje aj pásmo zrážok. Tie sa postupne vyskytnú na mnohých miestach, pričom hranica sneženia v noci na severe a západe klesne približne na 700 m.


Join the Conversation