Nemecký minister financií očakáva vznik silnej vlády

Wolfgang Schäuble zároveň vyjadril pevné presvedčenie, že napokon bude sformovaná nesmierne dobrá a proeurópska vláda.

991
991

Paríž 3. októbra (TASR) – Vytvorenie koalície, ktorá spojí konzervatívcov z Kresťanskodemokratickej únie (CDU) kancelárky Angely Merkelovej s liberálmi zo Slobodnej demokratickej strany (FDP) a environmentalistami zo strany Zväz 90/Zelení, “si vyžiada určitý čas”. Vyhlásil to včera odchádzajúci nemecký minister financií Wolfgang Schäuble z CDU.

Tento politický veterán zároveň vyjadril pevné presvedčenie, že napokon bude sformovaná “nesmierne dobrá a proeurópska vláda”. Schäuble to povedal na stretnutí s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v Paríži.

Obaja štátnici preukázali veľký záujem o politickú situáciu v Nemecku po nedávnych parlamentných voľbách, v ktorých si CDU a jej sesterská Kresťansko-sociálna únia Bavorska (CSU) značne pohoršili, napriek tomu však zostali najväčším zoskupením v Spolkovom sneme, pripomína agentúra DPA.

“Prirodzene, spýtal sa ma tiež, prečo už viac nechcem byť ministrom financií. Odpovedal som mu, že deväť rokov je dosť dlhá doba, chcem však zotrvať v nemeckej politike,” uviedol v Paríži Schäuble.

Všeobecne sa očakáva, že tento 75-ročný politik sa stane novým predsedom Spolkového snemu nemeckého parlamentu.

Na margo Macronových plánov ďalekosiahlej rekonštrukcie Európskej únie Schäuble vyhlásil, že ide o správny prístup. “Som takisto jedným z tých, ktorí požadujú rýchlejšie napredovanie Európy,” dodal.

In this article


Join the Conversation