Novoročného výstupu na Fiľakovský hrad sa zúčastnilo vyše tisíc ľudí

Návštevníkov zaujala druhá polovica programu, v rámci ktorej boli sprístupnené dve podzemné chodby pod hradným kopcom.

205
205

Fiľakovo 6. januára (TASR) – Vyše tisícka návštevníkov zavítala v sobotu popoludní vo Fiľakove v Lučeneckom okrese na prvý ročník podujatia Novoročný výstup na Fiľakovský hrad. Podľa slov riaditeľky Hradného múzea Fiľakovo (HMF) Viktórie Tittonovej takýto počet ľudí výrazne prekonal ich očakávania. Za hlavné lákadlo považuje premiérové sprístupnenie chodieb v hradnom vrchu.

„Toto podujatie sme vymysleli, aby sa ľudia po sviatkoch trochu prešli a poprechádzali na vzduchu. Predpokladám však, že tento mimoriadne veľký záujem nebol pre samotný výstup, ale návštevníkov zaujala druhá polovica programu, v rámci ktorej sme sprístupnili dve podzemné chodby pod hradným kopcom,“ povedala riaditeľka s tým, že pôvodne očakávali len 100 až 150 ľudí.

Ako uviedol pracovník HMF Marián Mesiarik, obidve chodby s dĺžkami 25 a 65 metrov boli pred sprístupnením zaplnené odpadkami a neskôr ich vchody zamurovali. „Boli predpoklady, že ich vznik siaha do novoveku či stredoveku. Keď však teraz bádame v ich histórii, tak vysvitlo, že to boli vlastne protiletecké kryty počas druhej svetovej vojny, ktoré slúžili ako úkryt obyvateľstvu pri náletoch,“ priblížil Mesiarik.

Dodal, že prvé prelety lietadiel nad Fiľakovom začali v marci 1944, ale k bombardovaniu mesta došlo až koncom toho roka. Zamestnancom múzea sa v meste podarilo nájsť i pamätníkov, ktorí si spomínajú, ako sa v nich schovávali. „Hľadáme ďalšie dokumenty a ďalej bádame v histórii chodieb,“ doplnil Mesiarik.

Chodby podľa jeho slov plánujú definitívne sprístupniť návštevníkom múzea koncom mája počas podujatia Noc múzeí a galérií. Má v nich byť zriadená expozícia, ktorá bude približovať Fiľakovo od roku 1938 do roku 1945. „Jej súčasťou bude fotodokumentácia, mapy a predmety, ktoré sa v meste zachovali z čias druhej svetovej vojny,“ zakončil.


Join the Conversation