Obeťami samovražedného útoku v Afganistane sú českí vojaci

K zodpovednosti za tento čin sa prihlásilo fundamentalistické hnutie Taliban.

142
142

Praha/Kábul 5. augusta (TASR) – Troch českých príslušníkov misie NATO v Afganistane zabil v nedeľu na severovýchode krajiny samovražedný útočník. Smrť Čechov potvrdila pre spravodajský server Novinky.cz hovorkyňa českej armády Jana Zechmeisterová.

“Dnes (v nedeľu) 5. augusta 2018 okolo 3.50 h nášho času došlo počas pešej hliadky v okolí základne Bagrám v afganskej provincii Parván k útoku samovražedného atentátnika,” uviedol vo vyhlásení Generálny štáb ozbrojených síl Českej republiky.

Následkom výbuchu utrpeli smrteľné zranenia traja českí vojaci: rotný M. M. (1982), desiatnik K. B. (1990) a desiatnik P. Š. (1993). Dodal v citovanom vyhlásení štáb, podľa ktorého pozostalých informovali.

O smrti troch vojakov pešej hliadky Severoatlantickej aliancie v dôsledku samovražedného útoku informovala v nedeľu misia Rozhodná podpora (Resolute Support) v Afganistane. Pri útoku utrpeli zranenia aj jeden americký a dvaja afganskí vojaci, dodala Aliancia.

Podľa hovorkyne guvernéra severoafganskej provincie Parván sa incident stal v oblasti provinčného hlavného mesta Čáríkár.

K zodpovednosti za tento čin sa prihlásilo fundamentalistické hnutie Taliban.

Misii Rozhodná podpora (Resolute Support) v Afganistane velia Spojené štáty.

Severoatlantická aliancia na čele s USA stiahla z krajiny svoje bojové jednotky koncom roka 2014. V Afganistane sú v súčasnosti sily Spojených štátov i ďalších spojencov NATO nasadené v rámci podporných a protiteroristických misií.

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Českí politici po útoku v Afganistane vyjadrujú sústrasť rodinám obetí atentátu

Praha 5. augusta (TASR) – Na tragickú udalosť, pri ktorej samovražedný útočník zabil v nedeľu troch českých príslušníkov misie NATO v Afganistane, bezprostredne reagovalo viacero českých politikov, informoval spravodajský server iDNES.cz.

“Je mi veľmi ľúto úmrtí našich troch vojakov v Afganistane. Hrdinov, ktorí bojovali proti teroristom tak ďaleko od vlasti a ktorých zavraždil samovražedný útočník. Vážim si to, čo urobili pre našu krajinu. Vyslovujem svoju najhlbšiu sústrasť ich rodinám a pozostalým,” napísal český premiér Andrej Babiš na sociálnej sieti Twitter.

Kondolencie vojakom vyjadril tiež český prezident Miloš Zeman. “Hlboká ľútosť a sústrasť všetkým príbuzným obetí samovražedného atentátu. Nemalo by nás to však odrádzať od úsilia naďalej bojovať s medzinárodným terorizmom,” uviedol prezident prostredníctvom svojho hovorcu Jiřího Ovčáčka.

“Podľa prezidenta je táto udalosť príležitosťou k tomu, aby sme si pripomenuli, že sú to skutoční hrdinovia, ktorí bránia našu vlasť pred terorizmom,” priblížil názor prezidenta Ovčáček.

Na smutnú správu českej armády reagoval tiež na Twitteri vicepremiér a predseda ČSSD Jan Hamáček. “Správa o smrti troch našich vojakov dnes v Afganistane ma hlboko zasiahla. Vyjadrujem úprimnú sústrasť ich rodinám v týchto ťažkých chvíľach,” napísal.

Sústrasť rodinám okrem súčasného ministra obrany Lubomíra Metnara vyjadrila prostredníctvom Twitteru aj exiministerka Karla Šlechtová.

K útoku samovražedného atentátnika podľa českého ministerstva obrany došlo v nedeľu okolo 3.50 h počas pešej hliadky v okolí základne Bagrám v afganskej provincii Parván. Následkom výbuchu utrpeli smrteľné zranenia traja českí vojaci. Pri útoku utrpeli zranenia aj jeden americký a dvaja afganskí vojaci.


Join the Conversation