Oslabenie konjunktúry sa už prejavuje aj na rakúskom pracovnom trhu

V máji sa počet zamestnaných ľudí podľa predbežných údajov zvýšil v krajine v porovnaní s májom 2018 o 74.000 osôb.

54
54

Viedeň 11. júna (TASR) – Oslabenie konjunktúry sa začína podľa rakúskeho ekonomického ústavu Wifo postupne prejavovať aj na rakúskom pracovnom trhu. Situácia na ňom však „stále zostáva priaznivá“. Analytici ústavu to uviedli v utorok vo zverejnenej krátkej analýze o konjunktúre.

V máji sa počet zamestnaných ľudí podľa predbežných údajov zvýšil v krajine v porovnaní s májom 2018 o 74.000 osôb. Pokiaľ ide o počet nezamestnaných, „prejavuje sa zastavenie jeho poklesu“. Miera nezamestnanosti začala po očistení od sezónnych vplyvov stagnovať.

V prvom štvrťroku 2019 vzrástol v europriestore a Spojených štátoch reálny hrubý domáci produkt, kým v niektorých rozvojových krajinách došlo k jeho oslabeniu. Rast rakúskeho vývozu sa mierne oslabil.

Dopyt na vnútornom trhu sa v prvom štvrťroku ukázal ako stabilný faktor rastu. Tento trend sa prejavil aj v posilnení dynamiky výdavkov domácností. Zachovala sa aj dynamika investícií v stavebníctve.

Miera inflácie v apríli dosiahla v Rakúsku 1,7 % a zostala na priemernej úrovni v europriestore.

V Rakúsku sa znovu zvyšovali najmä ceny bývania, vody a energií, ale aj v reštauráciách a hoteloch.

Priebežné indikátory vývoja rakúskeho hospodárstva vytvárali zmiešaný obraz. Domáce firmy sú si napriek dosiahnutiu vrcholu konjunktúry na konci vlaňajška a na začiatku tohto roku isté pozitívnym výsledkom.

Pokiaľ ide o spotrebiteľskú dôveru, pozitívne a negatívne hodnotenia sa udržia v rovnováhe, tvrdia to analytici ústavu Wifo. Výraznejšie nepriaznivý výhľad publikovala len Bank Austria vo svojom indexe nákupných manažérov.


Join the Conversation