Ozbrojené sily Slovenska chcú do konca roka vyslať do Iraku 25 vojakov

Vyslanie musí ešte schváliť parlament.

728
728

Bratislava 1. októbra (TASR) – Ozbrojené sily chcú ešte v tomto roku vyslať do Iraku do 25 vojakov. Nebudú sa podieľať na bojových operáciách ani na ich plánovaní. Pôjde o výcvikovú misiu, ich úlohou bude asistencia a poradenstvo pri budovaní kapacít irackých bezpečnostných síl. Vyplýva to z materiálu, ktorý Ministerstvo obrany (MO) SR predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania.

“Slovenskí vojaci budú pripravovať inštruktorov ozbrojených síl Iraku v oblasti odmínovania a tiež sa podieľať na podpore v oblasti opráv vojenskej techniky sovietskej výroby,” vysvetlil minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS) s tým, že mandát je v súlade s uznesením vlády z mája tohto roka.

“V stredu by sa návrhom mala zaoberať Bezpečnostná rada SR a vláda,” povedala hovorkyňa MO SR Danka Capáková. Vyslanie musí ešte schváliť parlament, to je naplánované najskôr od 30. októbra 2017 v rozsahu jedného roka, ktoré však nemusí byť súvislé. Vysielanie bude podmienené výcvikovými etapami NATO Training Capability Building a úrovňou vycvičenosti inštruktorov ozbrojených síl Irackej republiky. Logistická podpora bude vyžadovať spoluprácu aj s ďalšími partnerskými krajinami.

Pôsobenie Ozbrojených síl SR sa bude uskutočňovať v rámci výcvikových aktivít NATO so súhlasom Irackej republiky a vymedzenie jeho podmienok bude zabezpečené medzinárodnými zmluvami, respektíve medzinárodnými zmluvnými dokumentmi.

Slovensko plánuje do Iraku poslať aj špeciálnu odmínovaciu techniku, pôjde o štyri kusy.

In this article


Join the Conversation