PIENAP chystá brigádu na zlepšenie stavu populácie vzácneho motýľa

Predmetom prác bude čistenie sutín od náletových drevín. Tieto opatrenia by mali zlepšiť stav populácie vzácneho motýľa.

158
158

Lesnica 20. marca (TASR) – Správa Pieninského národného parku (PIENAP) chystá v sobotu 23. marca brigádu na zlepšenie populácie jasoňa červenookého. Riaditeľ Správy PIENAP-u Vladimír Kĺč informoval, že manažmentové opatrenia za pomoci verejnosti, organizujú v obci Lesnica v lokalite pod chatou Pieniny.

„Začíname o 8.30 h, zapojiť sa do práce je možné aj počas dňa,“ uviedol s tým, že predmetom prác bude čistenie sutín od náletových drevín. Tieto opatrenia by mali zlepšiť stav populácie vzácneho motýľa. Ten pre svoje vývojové štádia potrebuje skalné sutiny a steny. Živné rastliny, na ktorých hoduje húsenica tohto motýľa, rastú práve na takomto podklade. „Zároveň pri takejto akcii pomôžeme nielen jasoňovi červenookému, ale aj mnohým ďalším živočíchom a rastlinám, ako napríklad vzácnej chryzantéme pieninskej,“ ozrejmil Kĺč.

Záujemcovia o sobotňajšiu brigádu podľa neho potrebujú okrem chute do práce aj pevnú obuv, pracovné rukavice, prípadne aj záhradnícke nožnice. Kto má spôsobilosť na prácu s motorovou pílou alebo krovinorezom, môže pomôcť aj týmito mechanizmami. „Odmenou pre všetkých bude výborný pocit z dobre vykonanej práce,“ konštatoval riaditeľ Správy PIENAP-u. Záujemcovia, dobrovoľníci môžu svoju účasť ohlásiť, prípadne získať ďalšie informácie na emailovej adrese pienap@sopsr.sk alebo prostredníctvom facebookovej stránky organizácie.


Join the Conversation