Počet novorodencov s atopiou stúpa, matky to môžu ovplyvniť

Atopická dermatitída sa u detí môže prejaviť už okolo tretieho mesiaca života drobnými vyrážkami najmä na tvári a líčkach. Ochorenie nie je iba alergiou, hoci sa tak môže...

1422
1422

Bratislava 16. novembra (TASR) – Počet detí s atopickým ekzémom pribúda. Ohrození sú ním už novorodenci. Ochorenie sa v pätine prípadov objavuje už do prvého roka života, u takýchto detí sa ešte pred nástupom do školy môžu prejaviť i ďalšie alergie.

Chorobu netreba brať na ľahkú váhu, varujú lekári. Nie je totiž vyliečiteľná, no správnou starostlivosťou ju možno dobre kontrolovať. “Je to nesmierne otravná záležitosť na celý život,” povedal vo štvrtok na tlačovej konferencii v Bratislave Milan Kuchta zo Slovenskej pediatrickej spoločnosti.

Ochorenie spôsobuje na tele šupinaté miesta, najmä na tvári. Koža svrbí, čo podporuje jej škrabanie, môže z toho vzniknúť infekcia. Ak sa nelieči, môže spôsobiť zápaly po celom tele.

Pravdepodobnosť výskytu atopickej dermatitídy u novorodenca však riziková matka dokáže ovplyvniť už počas tehotenstva. U predisponovaných detí ho možno znížiť aj o polovicu, a to pravidelným užívaním špeciálnych probiotík, ktoré obsahujú špecifické kmene baktérií mliečneho kvasenia.

Rozhodnutie však treba konzultovať s odborníkom, nie všetky probiotiká môžu byť totiž účinné. Matky by ich mali užívať v treťom trimestri tehotenstva. Špeciálne probiotické baktérie by počas prvých šiestich mesiacov mal užívať aj novorodenec.

“Takéto probiotiká zrôznorodia baktérie v tele matky a plod ich začne tolerovať, po narodení by tak dieťa malo byť odolnejšie voči viacerým podnetom,” vysvetlil Jozef Záhumenský, prednosta ružinovskej pôrodníckej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB).

Zvyšujúci sa výskyt atopických ochorení pripisujú odborníci aj narastajúcemu trendu pôrodov cisárskym rezom. “Prirodzený pôrod je pre dieťa prijateľnejší, pretože počas neho naberá baktérie z tela matky, a to je pre neho prospešné,” povedal Peter Kaščák, prednosta trenčianskej pôrodníckej kliniky.

Hlavný rizikový faktor atopického ochorenia je jeho prítomnosť u jedného z rodičov. U otca alergika existuje až 60-percentná možnosť, u matky alergičky až 80-percentná pravdepodobnosť, že atopia bude jednou z prvých vecí, ktoré nechcene “venujú” svojmu dieťaťu. Vplyv na rozvoj atopických ochorení môže mať i dĺžka dojčenia, čas odstavenia, cigaretový dym či obezita.

Atopická dermatitída sa u detí môže prejaviť už okolo tretieho mesiaca života drobnými vyrážkami najmä na tvári a líčkach. Ochorenie nie je iba alergiou, hoci sa tak môže prejavovať. Ide o genetickú poruchu tvorby pokožky, a to najmä jej rohovej vrstvy. Ochorenie sa môže prejavovať reakciami podobnými alergii, ako sčervenaním pokožky dieťaťa, napríklad keď sa hnevá (I. typ), alebo zápalovými ložiskami (IV. typ).


Join the Conversation