Potreba daňových príjmov môže motivovať vlády k liberalizácii trhu s online hazardnými hrami a športovými stávkami

Kým ešte pred niekoľkými rokmi štát zasahoval voči spoločnostiam poskytujúcim online hazardné hry a športové stávky, dnes to vyzerá tak, že milovníkom hazardu začína svitať na lepšie časy.

955
955

Problematika hazardných hier, predovšetkým ich online podoby, rezonuje takmer v každej krajine sveta, nielen na Slovensku. Ako exemplárny príklad si však uveďme práve situáciu v našej krajine. S rastúcim záujmom o online hazard začali na Slovensko prichádzať mnohé zahraničné súkromné portály, ktoré poskytovali možnosť stávkovania či hrania tradičných hazardných hier. Keď však tento prudký rozmach online hazardu zaregistroval rezort financií, ktorý má na starosti reguláciu tohto odvetvia, ihneď zakročil. Vznikol zákon, ktorý zakazoval činnosť súkromných hazardných portálov na Slovensku. Ostal jedine Tipos, ktorý je štátnym stávkovým portálom, a teda štát má nad jeho fungovaním stopercentnú kontrolu.

Za zákaz online hazardných portálov mohla predovšetkým nemožnosť kontroly ich činnosti. Hazardných hier sa týkajú prísne obmedzenia, ktoré sa v online podobe nedajú regulovať, respektíve, ich regulácia je príliš náročná. Vezmime si napríklad zákaz hrania hazardných hier pre osoby mladšie ako 18 rokov. Kým v prípade klasických kamenných kasín je vek každej osoby priamo overený, v prípade online kasín overenie nie je možné. Napríklad, jeden 18-ročný človek si môže vytvoriť viacero účtov na rozličných hazardných portáloch a následne tieto účty sprístupniť svojim neplnoletým kamarátom, ktorí môžu takéto online kasíno následne plnohodnotne navštevovať a využívať. Práve toto je dobrý príklad nemožnosti regulácie online kasín, vďaka čomu ich štát radšej zakázal.

Zmení korona vírus situáciu?

Už pred príchodom korona vírusu sa špekulovalo, že štát by mohol opatrenia ohľadom online kasín zmierniť, dokonca tieto portály úplne liberalizovať. Problémom je totiž deficit financií v štátnej kase, ktorý každým rokom narastá. Daňové príjmy sú základom príjmov štátnej kasy a práve dane z prevádzky hazardných hier sú jedny z najvyšších. Rezort financií si je vedomý toho, že o online kasína je stále enormne vysoký záujem. Mnohí hráči, ktorí sa odmietli vzdať svojej záľuby, si dokonca našli spôsoby, ako hrať na zahraničných portáloch. Opätovné uvoľnenie zákazu online kasín by tak znamenal ich okamžité rozšírenie na našom území, a teda aj okamžitý prílev financií z daní.

Liberalizácii online hazardných hier a športových stávok na súkromných portáloch by mohol prispieť aj korona vírus, ktorý výrazným spôsobom narušil ekonomiku a štátny rozpočet. Rezort financií sa tak bude snažiť hľadať spôsoby, ako štátny rozpočet čo najrýchlejšie opätovne naplniť a uvoľnenie zákazov týkajúcich sa hazardných hier by mohol byť ten správny krok.

Online hazard nemusí byť problémom

Samozrejme, liberalizácia súkromných online kasín bude musieť byť sprevádzaná patričnými opatreniami. Je pravdepodobné, že prísna regulácia činnosti online kasín umožní činnosť len veľkým a dostatočne solventným spoločnostiam. Najväčšie svetové online kasína majú sami záujem o maximálne dodržiavanie zákonov a sú pripravené svoju činnosť optimalizovať tak, aby bola v súlade so všetkými štátnymi nariadeniami. Práve príchod takýchto online kasín by nemusel byť spoločenským problémom.

Svitá teda milovníkom online hazardných hier na lepšie časy a budú si môcť svoj obľúbený online Starburst zahrať legálne aj v inom online kasíne, ako je Tipos? Vyzerá to tak, že áno. Avšak to, ako sa bude situácia s liberalizáciou online kasín na Slovensku vyvíjať naďalej, ukáže až čas. Nechajme sa prekvapiť…

In this article


Join the Conversation