Pre Slovákov znamená úspech z MS vo vodnom slalome novú motiváciu

Štyri medaily získali Slováci v individuálnych pretekoch, striebro Škantárovcov, Dukátovej, Slafkovského, bronz Martikána doplnilo kolektívne zlato singlovej hliadky.

572
572

Bratislava 2. októbra (TASR) – Výprava slovenských vodných slalomárov sa z 38. majstrovstiev sveta na divokej vode vo francúzskom Pau vrátila s piatimi cennými kovmi a tento šampionát považuje za jeden z najúspešnejších v histórii.

Štyri medaily získali Slováci v individuálnych pretekoch, striebro Škantárovcov, Dukátovej, Slafkovského, bronz Martikána doplnilo kolektívne zlato singlovej hliadky. Neoficiálny bronz získala aj hliadka deblistov. “Nedá sa povedať, ako dlho budem ešte profesionálne pretekať. Mám už svoj vek, regenerácia nie je taká, ako keď som bol mladší. Takže záleží veľa aj od toho,” povedal na pondelňajšej tlačovej konferencii 38-ročný Michal Martikán, ktorý okrem zlata v hliadke 3xC1 získal aj bronz v C1. “Pre mňa je to 21. medaila z MS. Musím poďakovať tímu, aj kolegom z hliadky. Moja zbierka však súvisí s ďalšími ľuďmi, Jurajom Ontkom a Jurajom Minčíkom, takže aj im chcem poďakovať. Ja som rád, že sa darilo celému tímu, pretože sme vďaka vonkajším vplyvom nemali ideálne podmienky. Bol to pre nás jeden z najlepších šampionátov, som rád, že som sa toho zúčastnil,” dodal Martikán.

Bratrancom Škantárovcom ušlo zlato iba o sedem stotín sekundy, napriek tomu sú s výsledkom spokojní. “Musím to hodnotiť pozitívne. Sme spokojní so striebrom, znamená pre nás veľa. Získať striebro na MS nie je jednoduché. Ale teším sa z úspechu každého reprezentanta, ktorý sme na MS získali, pretože sme výborný tím,” vyhlásil Peter Škantár. S výsledkom naopak nebol spokojný Matej Beňuš. “Ja som sklamaný. Získal som síce zlato v hliadke, ale vo svojej disciplíne som medailu nezískal. Preto nemôžem byť spokojný.”

Piatu individuálnu medailu z MS získala Jana Dukátová v kategórii K1. Na OH v Tokiu v roku 2020 sa však možno predstaví v inej disciplíne. “Ja som v Pau okrem pretekov aj tri týždne predtým trénovala. Teším sa, že mi vyšla medaila a považujem to za veľkú motiváciu. Som štvrtá vo svetovom renkingu, takže som spokojná, že stále patrím do špičky,” povedala Dukátová a dodala: “S trénerom sme sa zhodli, že by bolo dobré vrátiť sa do kategórie C1. V dejisku OH si budem môcť dopredu vyskúšať trať a to je veľký benefit. Je to navyše technickejšia disciplína a mňa veľmi baví.”

Dve medaily si z Francúzska priviezol aj Alexander Slafkovský, ktorý ukázal, že ani vo veku 34 rokov nepatrí “do starého železa”. “Pre mňa to dokonca bola jedna z najlepších sezón. Ja som veľmi šťastný. Verím, že ma to nakopne do ďalších sezón,” uzavrel skúsený reprezentant.

In this article


Join the Conversation