Pred erupciami sopky Manaro odsunuli do bezpečia 6000 ľudí

Najohrozenejších spomedzi približne 10.000 obyvateľov ostrova Ambae z tichomorského štátu Vanuatu presunuli do škôl a spoločenských domov v iných častiach ostrova.

572
572

Port Vila 26. septembra (TASR) – Približne 6000 obyvateľov tichomorského ostrova Ambae, ktorý je súčasťou štátu Vanuatu, muselo opustiť svoje domovy pre obavy z erupcií miestnej sopky. Informovala o tom dnes agentúra AP, ktorá citovala vyjadrenia riaditeľa vanuatského úradu civilnej ochrany Shadracka Welegtabita.

Na uvedenom ostrove má byť podľa neho vyhlásený stav núdze po tom, ako sa cez víkend zintenzívnila činnosť sopky Manaro, aktívnej od roku 2005. Kráter začal vyvrhovať “popol, plamene, skaly a lávu”, nie je však možné predvídať, či bude nasledovať aj veľká erupcia.

6,000 people have been evacuated as a volcano on a Vanuatu island begins to erupt https://t.co/5B8vqa04ln pic.twitter.com/DRCw61ZlIM

— Business Insider (@businessinsider) September 26, 2017

Najohrozenejších spomedzi približne 10.000 obyvateľov Ambae podľa Welegtabita presunuli do škôl a spoločenských domov v iných častiach ostrova. Vanuatské úrady vyslali na Ambae loď s nákladom vody, potravín a iných zásob, aby pomohli evakuovaným osobám.

Celé Vanuatu má približne 280.000 obyvateľov a tvorí ho 80 ostrovov, ktorých väčšina je neobývaná. Patrí medzi najohrozenejšie krajiny sveta, pokiaľ ide o prírodné katastrofy, keďže sa tam nachádza viacero aktívnych sopiek a danú oblasť pravidelne zasahujú cyklóny a zemetrasenia.

In this article


Join the Conversation