Prešovský ženský spevácky zbor uspel na súťaži v Petrohrade

Ženský spevácky zbor Vocals predviedol v Petrohrade na Medzinárodnom súťažnom festivale Severnoje Belcanto slovenský folklór v úpravách renomovaných skladateľov.

702
702

Prešov 29. júla (TASR) – Prešovský ženský spevácky zbor Vocals reprezentovali mesto Prešov na Medzinárodnom súťažnom festivale Severnoje Belcanto v ruskom Petrohrade. Speváčky aj dirigentka Bronislava Fecková si domov priniesli viaceré ocenenia. TASR o tom informovala tlačová referentka prešovského mestského úradu Lenka Šitárová.

Ženský spevácky zbor Vocals pri Parku kultúry a oddychu (PKO) v Prešove predviedol v Petrohrade na Medzinárodnom súťažnom festivale Severnoje Belcanto slovenský folklór v úpravách renomovaných skladateľov. Dirigentka Bronislava Fecková predstavila skladby Ivana Hrušovského, Štefana Klimu, Petra Špilaka, Zdenka Mikulu, Jany Kmiťovej a Kataríny Rusňákovej.

“V konkurencii zborov z Poľska, Ruska či Kazachstanu porota udelila zboru absolutórium – Zlatý lev. Prvé miesto v kategórii Národné piesne teda putovalo do Prešova, rovnako ako bronz v kategórii ženských zborov. Špeciálnu cenu za najlepší dirigentský výkon si prevzala dirigentka zboru Vocals Bronislava Fecková,” uviedla Šitárová.

Slovenský folklór si podľa jej slov v Petrohrade získal srdcia divákov, poctu, ovácie a dlhé potlesky na všetkých koncertoch. “Členky zboru určite nezabudnú ani na prehliadku Petrohradu a jeho pamiatok a architektonických krás. Navštívili Zimný palác, Ermitáž, zažili otváranie mostov na rieke Neve, ale najmä srdečné prijatie obyvateľov mesta,” doplnila Šitárová.

Ženský spevácky zbor Vocals pri PKO v Prešove vznikol v roku 2010. Pôsobí v ňom 26 členiek pod vedením dirigentky Bronislavy Feckovej. Repertoár zboru je rôznorodý. Pravidelne usporadúva vianočné a výročné koncerty, koncertuje na Slovensku aj v Čechách. V roku 2016 si vyspieval zlaté pásmo na druhom ročníku Celoštátnej postupovej súťaži a prehliadke speváckych zborov v Košiciach, na Medzinárodnom festivale sakrálnej hudby Cantate Deo v poľskom Rzesowe tretie miesto a na festivale Viliama Figuša Bystrého v Banskej Bystrici zboru bolo udelené strieborné pásmo. V rokoch 2017 a 2018 bol zboru udelený titul Laureát súťaže v rámci regionálnej prehliadky zborov v Prešove.


Join the Conversation