Prezidenti Rumunska a Chorvátska chcú jednorýchlostnú Európu

Niektoré novšie členské štáty EÚ sú frustrované z toho, že nemajú rovnaké možnosti a výhody, ako starší členovia únie. Mnohí východoeurópski členovia nepoužívajú menu euro, pripomenula AP.

959
959

Bukurešť 2. októbra (TASR) – Prezidenti Rumunska a Chorvátska, Klaus Iohannis a Kolinda Grabarová-Kitarovičová, dnes v Bukurešti vyzvali na ukončenie delenia krajín na starších a novších členov Európskej únie.

Niektoré novšie členské štáty EÚ sú frustrované z toho, že nemajú rovnaké možnosti a výhody, ako starší členovia únie. Mnohí východoeurópski členovia nepoužívajú menu euro, pripomenula tlačová agentúra AP.

Iohannis a Grabarová-Kitarovičová sa dnes dohodli na “odstraňovaní rozdielov medzi rôznymi štátmi, čo je veľmi dôležité,” informoval rumunský prezident.

Grabarová-Kitarovičová po popoludňajších rozhovoroch s Iohannisom vyhlásila, že je proti “dvojrýchlostnej Európe”. Dodala, že Rumunsko a susedné Bulharsko, obe členské krajiny EÚ, si zaslúžia byť súčasťou bezvízovej schengenskej zóny. Chorvátsko rovnako dúfa, že sa zaradí do schengenského priestoru.

Chorvátska prezidentka takisto povedala, že Rumunsko a Bulharsko, členovia EÚ od roku 2007, by už nemali podliehať procesu, ktorý kontroluje, či uplatňujú reformy.

Chorvátska líderka začala trojdňovú oficiálnu návštevu Rumunska práve rozhovormi s hostiteľom, rumunským kolegom Iohannisom. Jej návšteva sa koná v čase 25. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Chorvátskom a Rumunskom.

In this article


Join the Conversation