Projekty LGBTI združení sa môžu uchádzať o dotácie aj v 2. kole výzvy

Iniciatíva Inakosť poukazuje na nepridelenie finančných prostriedkov na osem projektov LGBTI organizácií.

69
69

Bratislava 16. mája (TASR) – LGBTI združenia podobne ako ostatní uchádzači, ktorí so svojimi projektmi neuspeli v prvom kole dotačného programu Kultúra znevýhodnených skupín, sa môžu prihlásiť do druhého kola tejto výzvy. S jednotlivými predkladanými projektmi sa chce oboznámiť aj ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková (Smer-SD). Ministerstvo o tom informovalo TASR v reakcii na medializované informácie o údajnom zámernom odmietnutí dotácií na projekty LGBTI v dotačnom programe rezortu.

Hovorkyňa Ministerstva kultúry (MK) SR Barbora Palovičová informovala o tom, že druhé kolo výzvy bolo vypísané 2. mája, pričom rezort to oznámil v utorok 14. mája. „Podmienky programu sú upravené tak, že sa doň môžu prihlásiť všetci neúspešní uchádzači z prvého kola,“ zdôraznila Palovičová. „Vzhľadom na citlivosť tejto témy sa ministerka kultúry osobne zúčastní na rokovaní poradnej komisie, aby sa podrobne oboznámila s kvalitami všetkých predkladaných projektov,“ dodala.

Iniciatíva Inakosť vo štvrtok vydala vyhlásenie, že ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková (Smer-SD) osobne rozhodla o tom, že ani jeden z projektov predložených organizáciami zastupujúcimi LGBTI ľudí v dotačnom programe na oblasť kultúry znevýhodnených skupín obyvateľstva nebude finančne podporený. Poukazuje na nepridelenie finančných prostriedkov na osem projektov organizácií Iniciatíva Inakosť, Dúhový Pride Bratislava a divadlo Nomantinels.

Výkonný riaditeľ iniciatívy Martin Macko poukázal na to, že odôvodnenie, ktoré zverejnil rezort na svojej stránke a v ktorom nepridelenie vysvetľuje tým, že pri obmedzených zdrojoch rozhodovala kvalita projektov, nekorešponduje s názorom odbornej komisie. „Zo sprístupnených dokumentov jasne vyplýva, že odborná komisia navrhla na podporu šesť z ôsmich projektov. Medzi nimi aj Filmový festival inakosti 2019 s navrhovanou podporou 35.000 eur a Dúhový Pride Bratislava 2019 s podporou 19.000 eur. Rekordná výška navrhovanej podpory svedčí o vysokej kvalite projektov,“ uviedol Macko. Za nepridelením vidí osobné rozhodnutie Laššákovej vzhľadom na to, že ministerka má v schvaľovacom procese posledné slovo.


Join the Conversation