Putin a Erdogan vyjadrili podporu územnej celistvosti Iraku a Sýrie

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v stredu vo vyhlásení uviedlo, že aj keď Rusko rešpektuje národné ambície Kurdov, podporuje zachovanie územnej celistvosti Irak.

599
599

Ankara 29. septembra (TASR) – Ruský prezident Vladimir Putin po štvrtkovej schôdzke s tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom v Ankare vyhlásil, že potvrdili svoju pripravenosť pokračovať na deeskalácii konfliktu v Sýrii. Informovali o tom agentúry RIA Novosti a TASS.

“Bola potvrdená pripravenosť dodržiavať konečné dohody dosiahnuté v polovici septembra v Astane na šiestom medzinárodnom stretnutí o Sýrii na vytvorenie štyroch zón deeskalácie vrátane tej najväčšej v provincii Idlib,” povedal Putin na spoločnej tlačovej konferencii s tureckým prezidentom.

Erdogan povedal, že Rusko a Turecko podporujú územnú celistvosť Iraku a Sýrie. “Turecko bude naďalej úzko spolupracovať s Ruskom na politickom riešení krízy v Sýrii,” doplnil.

Okrem toho turecký líder zdôraznil potrebu “zabrániť vláde irackého Kurdistanu, aby urobila ešte vážnejšie chyby” po tom, čo takmer 93 percent irackých Kurdov hlasovalo v pondelňajšom referende za nezávislosť tohto autonómneho regiónu na severe Iraku.

Putin ku kurdskému referendu povedal, že “principiálny postoj Ruska je známy – je uvedený vo vyhlásení ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie”.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v stredu vo vyhlásení uviedlo, že aj keď Rusko rešpektuje národné ambície Kurdov, podporuje zachovanie územnej celistvosti Iraku. Varovalo Irak i Kurdov, aby po kurdskom referende o nezávislosti nepodnikali kroky, ktoré by mohli destabilizovať Blízky východ. Obe strany by aj podľa Moskvy mali viesť rozhovory o nájdení riešenia v rámci jedného irackého štátu.

Šieste kolo rokovaní o urovnaní konfliktu v Sýrii v kazašskej Astane zo 14. a 15. septembra sa skončilo dosiahnutím dohody o vytvorení štyroch bezpečnostných zón v Sýrii. Zónami deeskalácie sa úplne alebo sčasti stali oblasti Východná Ghúta neďaleko Damasku a provincie Idlib, Homs, Lázikíja, Aleppo a Hamá, ale aj vybrané oblasti na juhu Sýrie. Dohoda dosiahnutá v Astane sa týka zón, na ktorých sa garantmi prímeria v Sýrii – Irán, Rusko a Turecko – dohodli už začiatkom mája na rokovaniach v Astane. Dohoda má platiť šesť mesiacov a bude automaticky predĺžená po súhlase trojice garantov prímeria. Všetky tri krajiny budú súčasne monitorovať dodržiavanie tohto prímeria a vyšlú do tejto zóny vyšlú svoje poriadkové sily.

In this article


Join the Conversation